Nowy numer 48/2020 Archiwum

Diecezjalne otwarcie Roku Wiary

– Bądźcie apostołami wiary w swoich domach, parafiach i miejscach pracy – zachęca bp Andrzej Czaja.

Rok Wiary, ogłoszony przez Benedykta XVI dla całego Kościoła, w diecezji opolskiej zainaugurowała Msza św. w katedrze, którą z bp. Andrzejem Czają koncelebrowali m.in. bp Paweł Stobrawa, ks. infułat Edmund Podzielny i ks. infułat Helmut Sobeczko.

Uroczystą liturgię, w której uczestniczyło wiele sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, klerycy z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, a także wierni, nie tylko z parafii katedralnej, rozpoczął śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. W tym czasie w procesji przed ołtarz zostały wniesione trzy księgi: Ewangeliarz, niesiony przez diakona, dokumenty Soboru Watykańskiego II, niesione przez przedstawicielkę osób konsekrowanych, oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, niesiony przez przedstawiciela wiernych świeckich.

– Trzeba, aby każdy z nas zaangażował się całym sercem w ożywienie wiary w swoim życiu – wskazywał w homilii bp Andrzej Czaja, przypominając, że do ogłoszenia Roku Wiary papieża Benedykta XVI skłonił kryzys wiary, który dotknął wiele osób. – Nie chodzi o uczczenie rocznicy, ale o podjęcie trudu pielgrzymowania pośród duchowych pustyni świata – mówił biskup opolski, zachęcając do codziennego czytania Słowa Bożego, codziennej modlitwy, pokuty i poszerzania znajomości katechizmu. – Trzeba nam podjąć trud katechezy dla dorosłych – apelował biskup. Przypomnijmy, że w najbliższą niedzielę, 14 października, o 15.00 w katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja będzie głosił kolejną, przedostatnią już katechezę z cyklu „Wierzę w Kościół”, a od nowego roku kościelnego cykliczne katechezy będą poświęcone poszczególnym artykułom Credo.

Przed zakończeniem Eucharystii otwierającej w diecezji opolskiej Rok Wiary zarówno dokumenty soborowe, jak i Katechizm Kościoła Katolickiego zostały przekazane na ręce ks. infułata Edmunda Podzielnego, proboszcza katedry, aby przez cały czas były wyłożone w kościele w miejscu dostępnym wiernym. Zatem każdy może podejść i się z nimi zapoznawać.

Rok Wiary, który rozpoczął się 11 października, potrwa do przyszłorocznej uroczystości Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama