Nowy numer 19/2021 Archiwum

Nobliści i nominaci

W Centralnej Bibliotece Caritas im. Josepha von Eichendorffa rozpoczął się cykl wykładów pt. Niemieccy Nobliści.

Wykładem prof. dr hab. Andrei Rudolph, językoznawcy z Instytutu Filologii Germańskiej UO rozpoczął się w Bibliotece Caritas w Opolu cykl wykładów pt. "Niemieccy Nobliści". Prof. Rudolph przedstawiła drogę życiową i twórczość urodzonego w Bad Obersalzbrunn (dziś Szczawno Zdrój) Gerharta Hauptmanna, który literacką nagrodę Nobla otrzymał równo 100 lat temu.

Prof. Rudolph szczególną uwagę zwróciła na silne w jego twórczości - zarówno prozatorskiej jak dramatycznej - wątki naturalistyczne, które pozwalają nazywać go jednym z twórców niemieckiego naturalizmu. Gerhart Hauptmann zmarł w 1946 r. w Jagniątkowie na Dolnym Śląsku, gdzie żył i tworzył przez długie lata. Ówczesne władze komnistyczne nie zezwoliły jednak na jego pogrzeb w Jagniątkowie. Ciało noblisty przewieziono ponad miesiąc po śmierci w wagonie bydlęcym do Niemiec i tam pochowano w pobliżu jego domu letniego na bałtyckiej wyspie Hiddensee.

Germaniści z UO w cyklu wykładów w Bibliotece Caritas zaprezentują tej jesieni jeszcze twórczość nominowanej do nagrody Nobla pisarki Ricardy Huch (7 listopada - dr Gabriela Jelitto-Piechulik)) oraz Herthy Műller, noblistki z roku 2009 (14 listopada - dr Daniel Pietrek). 28 listopada na temat religijnego pejzażu twórczości Josepha von Eichendorffa będzie mówił ks. prof UO Marcin Worbs.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 16.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama