Nowy numer 3/2019 Archiwum

Zaduszki cysterskie

Krypta z trumnami cystersów w Jemielnicy będzie otwarta w Dzień Zaduszny.

2 listopada, w Dzień Zaduszny, przed wieczorną Mszą św. w kościele parafialnym w Jemielnicy krypta z trumnami 50 cystersów będzie otwarta. Zdarza się to tylko dwa razy w roku. Raz w czasie Jarmarku Cysterskiego, a po raz drugi – w dzień wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Opactwo cysterskie istniało w Jemielnicy średniowiecza do roku 1810 – czasu kasaty zakonów przez rząd pruski. W krypcie, która mieści się pod kaplicą św. Józefa w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, spoczywają cystersi z ostatniego okresu historii opactwa. Wcześniej zakonnicy byli chowani w ogrodzie klasztornym oraz pod posadzką  kościoła. – W Dzień Zaduszny w kaplicy św. Józefa, patrona dobrej śmierci, przed Mszą św. modlimy się za zmarłych; pamiętamy także o cystersach. Przecież jesteśmy spadkobiercami ich dziedzictwa duchowego i materialnego – mówi ks. proboszcz Henryk Pichen. Krypta będzie otwarta, ale znicze i świece – ze względów bezpieczeństwa – nie będą tam zapalane.

 

 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy