Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Europa w drodze, droga w Europie

Na Opolszczyźnie miłośnicy Dróg św. Jakuba 30. rocznicę „Aktu Europejskiego” uczcili na szlaku z Chróścic do Skorogoszczy i ze Skoroszyc do Skorogoszczy.

W sobotę 10 listopada punktualnie o godz. 9.30 blisko 20 pielgrzymów wyruszyło na szlak Via Regia z kościoła św. Jadwigi w Chróścicach. Idą drogą wyznaczoną przez żółte muszle w kierunku Skorogoszczy. Mają do pokonania ok. 14 kilometrów, a ich celem jest uczczenie 30. rocznicy wygłoszenia przez bł. Jana Pawła II „Aktu Europejskiego” w katedrze w Santiago de Compostela i 25. rocznicy uznania Drogi św. Jakuba za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy.

To przejście wpisuje się w ogólnopolską akcję „Europa w drodze, droga w Europie”. W kilkunastu miejscach w Polsce pątnicy wysłuchali dziś treści „Aktu Europejskiego”, czyli apelu bł. Jana Pawła II wzywającego do ożywienia duchowych korzeni kontynentu, po czym dokładnie o 9.30 wyruszyli na różne odcinki szlaków jakubowych. W diecezji opolskiej pielgrzymują dwie grupy: jedna – już wspomniana – z Chróścic do Skorogoszczy oraz druga – Nyską Drogą św. Jakuba – ze Skoroszyc do Skorogoszczy. Pątnicy z obu grup planują zakończyć pielgrzymowanie Mszą św. w Skorogoszczy i spotkaniem przy stole.

– Od słów bł. Jana Pawła II wzywających do jednoczenia się rozczłonkowanej Europy zaczęło się odradzanie pielgrzymowania średniowiecznymi szlakami pątniczymi – mówi Bogusława Tomczak. – Szlaki pielgrzymkowe są drogami komunikacyjnymi, a to znaczy, że łączą Europę, jednoczą ludzi – zauważa, podkreślając za słowami Goethego, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu.

– Chcemy dziś uczcić jeszcze jedną rocznicę. 5 lat temu, w listopadzie 2007 r. rozpoczęły się prace nad wyznaczeniem pierwszego odcinka Drogi św. Jakuba na Opolszczyźnie – dodaje Bogusława Tomczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama