Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Neobarokowa perełka

12 fotografii na 12 miesięcy nowego roku. Parafia Trójcy Świętej w Bogacicy wydała pamiątkowy kalendarz, ukazujący piękno neobarokowego kościoła

W parafii Trójcy Świętej w Bogacicy świętowano w tym roku 100. rocznicę konsekracji kościoła parafialnego. Dla mieszkańców było to uroczyste wydarzenie, do którego sumiennie się przygotowywali. Poznawali historię swej miejscowości, parafii i kościoła, uczestniczyli w przygotowaniu duchowym, a także przywrócili pierwotny blask swojej świątyni, podejmując się remontu dachu i odnowienia elewacji. O wszystkim tym pisaliśmy w "Gościu Opolskim" 21 października – tutaj.

Pamiątką obchodzonego jubileuszu jest kalendarz ścienny na 2013 rok, w którym zamieszczone zostały zdjęcia kościoła parafialnego wykonane przez Andrzeja Pośpiecha, a także jedno autorstwa Ewy Kisiel-Hys. Redakcją zajęła się Teresa Bursy, a stroną graficzną studio Andrzeja Pośpiecha.

Na opublikowanych fotografiach zobaczymy m.in. wykonany w 1908 roku ołtarz główny, który jest dziełem o. Locha z Wrocławia, organy wykonane w 1907 roku przez firmę Orgelbauanstalt Schlag und Schön ze Świdnicy, fresk „Ostatnia wieczerza” autorstwa E. Klinka z Babic, fragment fresku „Boże Narodzenie” umieszczonego na sklepieniu nawy głównej, witraż św. Jadwigi, ołtarze boczne, figury i obrazy, które stanowią o bogatym wnętrzu świątyni.

Kalendarz uzupełniony został rysem historyczny parafii i kościoła w Bogacicy, a także informacjami o terminach uroczystości parafialnych i odpustów w sąsiednich parafiach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama