Nowy numer 50/2018 Archiwum

Kolekta na szkołę

Bp Andrzej Czaja prosi diecezjan o finansowe wsparcie zakupu budynku dla Diecezjalnej Szkoły Podstawowej w Nysie.

Kolekta mszalna z niedzieli 2 grudnia zostanie przekazana na sfinansowanie zakupu budynku przy ul. św. Piotra w Nysie, który 8 listopada diecezja przejęła od Starostwa Powiatowego w Nysie.

– Budynek wyceniono na kwotę 1 680 000 zł. O wsparcie finansowe na ten cel zwróciłem się już do kapłanów naszej diecezji, ale proszę też o pomoc was, drodzy diecezjanie, byście przez ofiary złożone w ramach kolekty w pierwszą niedzielę grudnia umożliwili realizację tej ważnej i pożytecznej inwestycji – zaapelował bp Andrzej Czaja w komunikacie skierowanym do wiernych diecezji opolskiej.

W Nysie w budynkach, w których mieści się Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne, w latach 1855-1926 działało katolickie liceum dla dziewcząt im. św. Jadwigi, prowadzone przez siostry boromeuszki. Z kolei po wojnie ulokowano w tym kompleksie Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego, które po powołaniu Uniwersytetu Opolskiego przeniesione zostało do Opola. W Nysie pozostał kompleks pustych budynków. W jednej części utworzono dom parafialny, w innej Diecezjalny Dom Formacyjny, a jeden z budynków pozostał niezagospodarowany. Arcybiskup Alfons Nossol podjął decyzję o kontynuowaniu w nim działalności edukacyjnej, powołując szkołę diecezjalną.

– W 1997 roku część obiektu została przekazana władzom Nysy w zamian za otrzymany gmach byłych koszar w Opolu przy ul. Drzymały 1, w którym znajduje się dzisiaj Seminarium Duchowne. W przekazanym wówczas budynku powstały przychodnie nyskiego szpitala. Obecnie szpital przeniósł przychodnie do nowo wybudowanych pomieszczeń, a dotychczasowy budynek został wystawiony na licytację – informuje bp Andrzej Czaja.

– Ponieważ istnieje paląca potrzeba rozszerzenia działalności Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego, które funkcjonują w sąsiadujących obiektach, oraz utworzenia Diecezjalnej Szkoły Podstawowej, zdecydowałem, by starać się o przejęcie opuszczonego przez szpital obiektu – wyjaśnia ordynariusz opolski.

Komunikat zostanie odczytany w parafiach w niedzielę 25 listopada.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy