Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Kolekta na szkołę

Bp Andrzej Czaja prosi diecezjan o finansowe wsparcie zakupu budynku dla Diecezjalnej Szkoły Podstawowej w Nysie.

Kolekta mszalna z niedzieli 2 grudnia zostanie przekazana na sfinansowanie zakupu budynku przy ul. św. Piotra w Nysie, który 8 listopada diecezja przejęła od Starostwa Powiatowego w Nysie.

– Budynek wyceniono na kwotę 1 680 000 zł. O wsparcie finansowe na ten cel zwróciłem się już do kapłanów naszej diecezji, ale proszę też o pomoc was, drodzy diecezjanie, byście przez ofiary złożone w ramach kolekty w pierwszą niedzielę grudnia umożliwili realizację tej ważnej i pożytecznej inwestycji – zaapelował bp Andrzej Czaja w komunikacie skierowanym do wiernych diecezji opolskiej.

W Nysie w budynkach, w których mieści się Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne, w latach 1855-1926 działało katolickie liceum dla dziewcząt im. św. Jadwigi, prowadzone przez siostry boromeuszki. Z kolei po wojnie ulokowano w tym kompleksie Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego, które po powołaniu Uniwersytetu Opolskiego przeniesione zostało do Opola. W Nysie pozostał kompleks pustych budynków. W jednej części utworzono dom parafialny, w innej Diecezjalny Dom Formacyjny, a jeden z budynków pozostał niezagospodarowany. Arcybiskup Alfons Nossol podjął decyzję o kontynuowaniu w nim działalności edukacyjnej, powołując szkołę diecezjalną.

– W 1997 roku część obiektu została przekazana władzom Nysy w zamian za otrzymany gmach byłych koszar w Opolu przy ul. Drzymały 1, w którym znajduje się dzisiaj Seminarium Duchowne. W przekazanym wówczas budynku powstały przychodnie nyskiego szpitala. Obecnie szpital przeniósł przychodnie do nowo wybudowanych pomieszczeń, a dotychczasowy budynek został wystawiony na licytację – informuje bp Andrzej Czaja.

– Ponieważ istnieje paląca potrzeba rozszerzenia działalności Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego, które funkcjonują w sąsiadujących obiektach, oraz utworzenia Diecezjalnej Szkoły Podstawowej, zdecydowałem, by starać się o przejęcie opuszczonego przez szpital obiektu – wyjaśnia ordynariusz opolski.

Komunikat zostanie odczytany w parafiach w niedzielę 25 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama