Na Śląsku powstaje Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego.
W środę 28 listopada o godz. 19.00 w Mauzoleum Oppersdorffów w kościele św. Bartłomieja w Głogówku zostanie otwarta wystawa "Śląski Tiepolo", poświęcona barokowemu malarstwu Sebastiniego.
Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż gotycki kościół parafialny w Głogówku jest jednym z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny. Po pożarze z 1765 roku, który dotknął miasto, a nie oszczędził również świątyni, przeprowadzono barokizację jego wnętrza. Tego zadania w latach 1776-1781 podjął się właśnie Franz Sebastini wraz z Józefem Schubertem. W nawie głównej skuli żebra gotyckie, całość wnętrza na nowo wytynkowali tworząc płaszczyznę pod barokowo-rokokowe malowidła. Dziś, dzięki staraniom parafian i otrzymywanym dotacjom na konserwacje, malowidła te odzyskują swój pierwotny blask.
Powstaje Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku. - Szlak będzie przebiegał przez kilka kościołów naszej diecezji - wyjaśnia Kamil Adamus, jeden ze współorganizatorów projektu.
Zarówno szlak, jak i wystawa "Śląski Tiepolo" są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas otwarcia wystawy słowo wprowadzenia wygłosi prof. dr hab. Andrzej Kozioł. Zaplanowano również koncert muzyki barokowej "La Folia Ensemble". Wystąpią: Irmina Obońska (klawesyn), Karolina Jesionek (flet traverso), Justyna Kusz (viola da gmba).
Wystawa "Śląski Tiopolo" organizowana jest przez Muzeum Regionalne w Głogówku, a współorganizowana przez Muzeum Diecezjalne w Opolu i Uniwersytet Wrocławski.