Nowy numer 8/2019 Archiwum

Otwarcie wystawy "Śląski Tiepolo"

Na Śląsku powstaje Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego.

W środę 28 listopada o godz. 19.00 w Mauzoleum Oppersdorffów w kościele św. Bartłomieja w Głogówku zostanie otwarta wystawa "Śląski Tiepolo", poświęcona barokowemu malarstwu Sebastiniego.

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż gotycki kościół parafialny w Głogówku jest jednym z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny. Po pożarze z 1765 roku, który dotknął miasto, a nie oszczędził również świątyni, przeprowadzono barokizację jego wnętrza. Tego zadania w latach 1776-1781 podjął się właśnie Franz Sebastini wraz z Józefem Schubertem. W nawie głównej skuli żebra gotyckie, całość wnętrza na nowo wytynkowali tworząc płaszczyznę pod barokowo-rokokowe malowidła. Dziś, dzięki staraniom parafian i otrzymywanym dotacjom na konserwacje, malowidła te odzyskują swój pierwotny blask.

Powstaje Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku. - Szlak będzie przebiegał przez kilka kościołów naszej diecezji - wyjaśnia Kamil Adamus, jeden ze współorganizatorów projektu.

Zarówno szlak, jak i wystawa "Śląski Tiepolo" są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas otwarcia wystawy słowo wprowadzenia wygłosi prof. dr hab. Andrzej Kozioł. Zaplanowano również koncert muzyki barokowej "La Folia Ensemble". Wystąpią: Irmina Obońska (klawesyn), Karolina Jesionek (flet traverso), Justyna Kusz (viola da gmba).

Wystawa "Śląski Tiopolo" organizowana jest przez Muzeum Regionalne w Głogówku, a współorganizowana przez Muzeum Diecezjalne w Opolu i Uniwersytet Wrocławski.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL