Nowy numer 50/2018 Archiwum

Pierwsza parafia prawosławna w województwie

Abp Jeremiasz, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z dniem 16 września erygował pierwszą parafię prawosławną na terenie województwa opolskiego.

Prawosławni z Kędzierzyna-Koźla i z terenu całego województwa opolskiego od kilku miesięcy modlą się i uczestniczą w "Boskiej Liturgii" w użyczonym przez ewangelików kościele przy ul. Głowackiego 17.  Dotychczas chrześcijanie wyznania prawosławnego z terenu naszego województwa jeździli do cerkwi we Wrocławiu lub Sosnowcu.

Staraniem mieszkańca Kędzierzyna-Koźla Włodzimierza Jaroszuka najpierw w kędzierzyńskim kościele ewangelicko-augsburskim odbyły się koncerty muzyki cerkiewnej w wykonaniu chóru "Oktoich" z Wrocławia. Potem przyszedł czas na pierwszą Boską Liturgię. 16 września abp Jeremiasz erygował w Kędzierzynie-Koźlu parafię pw. Ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radość. Proboszczem parafii został mianowany ks. Stanisław Strach, który co 2 tygodnie dojeżdża na sprawowanie liturgii do Kędzierzyna -Koźla. Starostą parafii został Włodzimierz Jaroszuk. Najbliższe liturgie będą sprawowane 9 i 23 grudnia oraz 6 i 20 stycznia 2013 r. (zawsze o 10.00)

Prawosławni z Kędzierzyna-Koźla czynią starania o uzyskanie od władz miasta lokalu, w którym będą mogli urządzić własną kaplicę. A w dalszej perspektywie ich pragnieniem jest budowa własnej cerkwi. Byłaby to oczywiście pierwsza cerkiew prawosławna na terenie województwa opolskiego. - Liczymy w tej sprawie na pomoc prawosławnych z całego kraju i z zagranicy - informuje Włodzimierz Jaroszuk.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy