Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Liturgia przedsoborowa w Opolu

Na zaproszenie Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej w pierwszą niedzielę Adwentu bp Paweł Stobrawa uczestniczył w Mszy św. trydenckiej.

W Mszy św. celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która odprawiona została 2 grudnia w kościele św. Sebastiana w Opolu, uczestniczyło 7 kapłanów oraz ok. 130 wiernych z różnych stron diecezji opolskiej, m.in. z Raciborza, Głubczyc, Głuchołaz, Ozimka i Opola.

Eucharystię celebrował ks. Sebastian Krzyżanowski, duszpasterz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, diakonem był ks. Ryszard Kościelny, proboszcz z Dąbrówki Dolnej, a subdiakonem – ks. Tomasz Jałowy, wikary z opolskiej parafii „na Górce”. Homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa. Była więc to uroczysta Msza św. z asystą wyższą, na której śpiewała Schola Cantorum Sancti Ioseph z Wrocławia.

– Ta wizyta ma dla nas bardzo duże znaczenie. Cieszy nas, że ksiądz biskup nie tylko wie o istnieniu naszej grupy, ale również chce z nami uczestniczyć w Mszy św., pokazując, że jesteśmy tak samo częścią Kościoła opolskiego, jak wszystkie inne wspólnoty i ruchy – podkreśla Jan Barszcz-Bogusławski, prezes Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, wyjaśniając: – Papież Benedykt XVI wskazuje, że oba ryty, przedposoborowy i posoborowy, powinny nawzajem z siebie czerpać. Ryt trydencki cechuje m.in. mocno zaakcentowany kult Eucharystii, a także duża dbałość o piękno liturgii.

Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego regularnie odprawiane są w Opolu od maja 2009 roku. Początkowo raz w miesiącu, a od września 2011 roku w każdą niedzielę i święto nakazane o godz. 18.30. Są to Msze św. sprawowane po łacinie. W języku polskim głoszone są kazania, odczytywane czytania mszalne, a także śpiewane tradycyjne polskie pieśni kościelne.

– W najbliższą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które będzie głosił ks. oficjał Piotr Kuc. Zapraszamy od 9 do 11 grudnia do kościoła św. Sebastiana w Opolu – zachęca Jan Barszcz-Bogusławski.

Informacje o terminach Mszy św. można znaleźć na stronie internetowej grupy – tutaj.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma