GN 32/2018 Archiwum

Ile masz sióstr i braci?

– Wszyscy chrześcijanie na świecie są moimi braćmi i siostrami. Co dla nich zrobiłem? – do postawienia sobie takiego pytania zachęcał opolan Szymon Hołownia.

Dziennikarz, publicysta, autor książek o Bogu i Kościele, który 17 grudnia spotkał się z opolanami, opowiadał o tym, jak odwiedzanie wspólnot chrześcijańskich w różnych miejscach na świecie wpłynęło na jego wiarę. – Poznałem ludzi, w których życiu jest Bóg. Będąc bliżej nich, jestem bliżej Boga. Zazdroszczę im wiary. Bohaterowie mojej książki wierzą tak, że kapcie spadają – mówił Szymon Hołownia, podkreślając, że odbyte podróże obudziły w nim świadomość powszechności Kościoła. – Tej świadomości najbardziej brakuje nam w Kościele w Polsce – diagnozował.

Jak zapewnia Hołownia, doświadczenie poznawania braci w wierze jest dostępne praktycznie każdemu. Chodzi o to, by jadąc na zagraniczny urlop, wcześniej wyszukać w internecie lokalne wspólnoty, albo skontaktować się z tamtejszą diecezją. Mając namiary, trzeba  zrezygnować z kolejnej godziny na basenie, wyjść z hotelu i pojechać na herbatę do braci i sióstr. Zaprzyjaźnić się z nimi. – Nie ma w tym nic trudnego – podkreśla Szymon Hołownia.

– Wszędzie byłem przyjmowany, jakbym był królem świata. Zwłaszcza w miejscach, gdzie katolicy są w mniejszości, każdy traktowany jest jak brat w wierze – opowiadał publicysta, stawiając pytanie, czy na co dzień w Polsce mamy takie doświadczenie, że człowiek, który siedzi obok w autobusie jest naszym bratem? – My bardzo rzadko lubimy się w Kościele, w sąsiedztwie, na ulicy – mówił.

Aula nad kościołem seminaryjnym została wypełniona do ostatniego miejsca. Z sali padały pytania o sposób zainteresowania młodych katechezą w szkole, o udział w programie „Mam talent”. Spontaniczne i długie oklaski otrzymało świadectwo Kasi, fanki Szymona Hołowni, która zainspirowana pytaniami o to, czy traktujemy innych chrześcijan jak naszych braci i nasze siostry, mówiła o bezgranicznej miłości do każdego człowieka, nawet największego zbrodniarza. – Chcę, by każdy człowiek był zbawiony – podkreślała.

Blisko 2,5-godzinne spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy i podpisywanie książek.

Szymon Hołownia był pierwszym gościem w ramach cyklu rozmów o wierze z osobami powszechnie znanymi, który przygotowują wspólnie Radio Plus Opole i Wydział Teologiczny UO. Planowane są spotkania m.in. z Kingą Baranowską, Krzysztofem Ziemcem, Kubą Błaszczykowskim, Adamem Nowakiem (z zespołu  Raz, Dwa, Trzy).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Rohirrim
    19.12.2012 08:00
    No pewnie jak sie skrytykuje Kosciół Katolicki, najlepiej ten w Polsce - od razu okazuje się że "ma się talent". Co to Panie Szymonie w Polsce brakuje juz naiwnych na castingi że musi ich Pan poszukiwać po swiecie? To że w Polsce w "reżyserce" ktos uznał że jest tu potrzebny taki młody co to katolik ale taki "cool" to nie znaczy że jest to wyraz pańskiej wiary - no chyba ze tej w pieniądz z mdłych książek sprzedawanych w Empiku. Bierze Pan udział w tworzeniu demoralizujacego dzieciaki programu - ot i cała pan misja.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma