Nowy numer 21/2018 Archiwum

Przez gościnność do przyjaźni

Trzy zakonnice z Bóbrki, ukraińskiego miasteczka, przyjmując gości z dalekiego Kędzierzyna-Koźla nie miały pojęcia, że w ten sposób nawiążą owocną współpracę z Polską.

Bóbrka to niewielkie miasteczko koło Lwowa liczące ok. czterech tysięcy mieszkańców. Funkcjonuje w nim sierociniec, prowadzony przez trzy zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Dwunastkę podopiecznych siostry utrzymują ze swoich emerytur.

- W przeliczeniu na złotówki, ukraińska emerytura to około 400 złotych – tłumaczy siostra Barbara Hrynyszyn FRM, przełożona sierocińca. - Pod naszą opieką jest dwanaścioro dzieci, ale wiele innych przychodzi się do nas pobawić czy zjeść. Gdyby nie wsparcie z Polski, trudno byłoby nam utrzymać placówkę.

Mimo że żyją w bardzo skromnych warunkach, zakonnice z Bóbrki chętnie goszczą przybyszów z Polski. W ten sposób doszło do kontaktu z samorządowcami z Kędzierzyna-Koźla, którzy prywatnie przebywali na Ukrainie.

W miasteczku jest katolicka parafia, przy której skupiają się miejscowi Polacy. Powstało przy niej prężne Towarzystwo Kultury Polskiej im. Zawiszy Czarnego.

- W planach mamy też naukę języka polskiego, bo nie mówimy poprawnie po polsku, a także sprzątanie polskich cmentarzy – zapowiada Jarosław Ivantsiv z TKP.

- Tym nas właśnie ujęli, że chcą tańczyć i śpiewać o polsku – tacy młodzi ludzie! – podkreśla Stanisław Mróz, przewodniczący Rady Osiedla Zachód, którzy byli w tym miasteczku. Po powrocie do kraju wspólnie z Zygmuntem Derejem ze Stowarzyszenia Pokolenia zorganizowali zbiórkę dla Polaków z Bóbrki.

Samorządowcy zaprosili siostrę Barbarę i Jarosława Ivantsiva do Kędzierzyna-Koźla. Goszcząc w parafii pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej zakonnica zbierała wolne datki na rzecz sierocińca i opowiadała o swojej placówce. Kędzierzynianie nie odmówili wsparcia Polakom na Ukrainie.

- Pieniądze bardzo się przydadzą, na ubrania, buty, żywność, leki – mówi zadowolona franciszkanka.

Goście z Ukrainy odwiedzili także kozielski magistrat. Wprawdzie zawarcie ewentualnego partnerstwa pomiędzy samorządami z uwagi na różnicę w wielkości obu miast jest mało realne, jednak wspólnie postanowiono, że warto rozwijać kontakty z Bóbrką poprzez stowarzyszenia. Gościom z Ukrainy obiecano także zaproszenie na imprezy kulturalne odbywające się w Kędzierzynie-Koźlu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma