GN 32/2018 Archiwum

Berła Heroda przyznane

Zakończył się 28. Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody 2013”. Tym razem Piotrówka i Jemielnica zagrały najlepiej.

Młodzi artyści przedstawiali tradycyjne jasełka   Młodzi artyści przedstawiali tradycyjne jasełka Tadeusz Tadla, MGDK w Lewinie Brzeskim Tradycyjnie impreza odbywała się w domu kultury w Lewinie Brzeskim. Stawką było jak zwykle berło Heroda - drewniana, zdobiona i malowana rzeźba wykonana przez artystę ludowego, ufundowana przez burmistrza oraz cenne nagrody rzeczowe.

- W tym roku zgłoszone były 22 grupy z terenu całego województwa, choć chętnych byłoby znacznie więcej. Ostatecznie z powodu zachorowań na grypę dojechało tylko 18. Poziom był bardzo zróżnicowany, ale warto samemu się o tym przekonać – mówi Tadeusz Tadla, dyrektor Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, który „Herody” organizuje od 25 lat.

Celem konkursu jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, rejestracja tradycyjnych form kolędowania, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie różnych środowisk Opolszczyzny do kultywowania tradycji ludowej.

Inne grupy postanowiły pokazać współczesną wersję wydarzeń   Inne grupy postanowiły pokazać współczesną wersję wydarzeń Tadeusz Tadla, MGDK w Lewinie Brzeskim Aby wszystkie zespoły mogły się zaprezentować, potrzeba było dwóch dni. Kolędnicy mogli pokazać klasyczne jasełka, uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy, bądź przedstawić chodzenie z Turoniem, Gwiazdą, Rajem, choinką bądź betlejką. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

W kategorii dorosłych Berło Heroda i nagrodę marszałka województwa otrzymał zespół „Faska" z Piotrówki. Drugie miejsce zajęły ex aequo Grupa Artystyczna „Bagatela” z Opola i Zespół „ Tradycja” z ZSM Głubczyc a trzecie zespół „L-R" z Lewina Brzeskiego.

Spośród dzieci najlepszy okazał się zespół „Jemiołki” z PSP w Jemielnicy. Drugiej nagrody nie przyznano. Trzecią lokatę uzyskał równorzędnie: Koło Teatralne „Sufler" wraz z zespołem wokalnym „Fox" z PSP nr 1 z Nysy oraz zespół „Kolędziołki” z Kałkowa.

Dla artystów z pierwszych trójek to nie pierwsze sukcesy w tym konkursie. Każdy z tych wykonawców bywał już w gronie laureatów w ubiegłych latach.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma