GN 32/2018 Archiwum

Był opatrznościowym pasterzem

Wieczorem, w dniu pogrzebu prymasa seniora kard. Józefa Glempa, w katedrze opolskiej bp Paweł Stobrawa przewodniczył Mszy św. żałobnej.

Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup senior Jan Bagiński oraz ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej. – Zapewne wielu z nas obserwowało dzisiaj ceremonię pogrzebową za pośrednictwem mediów, ale nie ma jak osobiście stanąć przed Panem i powiedzieć Mu: oto Twój wierny sługa, przyjmij go – mówił ks. Podzielny, podkreślając, że prymas senior nieraz przebywał w katedrze opolskiej, zatem znał ścieżki, po których chodzimy.

Bp Paweł Stobrawa w kazaniu przypomniał zasługi kard. Józefa Glempa dla Kościoła i dla Polski. – Nas, ludzi wierzących wiadomość o śmierci ks. prymasa napełniła smutkiem, ale także wielkim dziękczynieniem za pasterza, którego Pan Bóg dał Kościołowi w Polsce na trudne i dramatyczne czasy przemian społeczno-politycznych w ojczyźnie. Kard. Józef Glemp okazał się opatrznościowym pasterzem, a prowadziły go głęboka wiara, nadzieja i wielka pokora. Ufał, że dobro, sprawiedliwość i wzajemne zrozumienie ostatecznie zwyciężą – mówił bp Paweł Stobrawa.

W homilii została przypomniana postawa kard. Glempa m.in. w dniu wybuchu stanu wojennego, gdy w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie w kazaniu podkreślał, że nie ma większej wartości nad życie ludzkie, błagając, by Polacy nie podejmowali walki przeciwko sobie.

Bp Paweł Stobrawa przywołał także najważniejsze wizyty śp. prymasa Józefa Glempa w diecezji opolskiej. 15 sierpnia 1985 roku w katedrze opolskiej ksiądz kardynał udzielił święceń biskupich biskupom pomocniczym: Janowi Bagińskiemu i Gerardowi Kuszowi. W Grodźcu k. Ozimka nałożył korony na obraz Matki Bożej Sybiraków, a w 2007 roku podczas Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śl. przewodniczył Mszy św. z okazji 750. rocznicy urodzin św. Jacka.

– Jako prymas po ojcowsku, moralnie wspierał abp. Alfonsa Nossola, gdy powstawał Uniwersytet Opolski i pierwszy na państwowej uczelni Wydział Teologiczny – przypominał bp Paweł, podkreślając, że Kościół w Polsce pożegnał człowieka, który całe swoje życie poświęcił dla dobra Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma