Nowy numer 42/2019 Archiwum

Liczenie

Liczę na to, że wynik, który smuci i szokuje, rozpocznie jakiś ożywczy proces.

W „Gościu Opolskim”, który jutro trafi do parafii i kiosków, publikujemy wyniki liczenia wiernych w roku 2012. W porównaniu z rokiem poprzednim wskaźnik „dominicantes” czyli uczestniczących w niedzielnej Mszy św. spadł w naszej diecezji z 46 na 39 procent.

Trudno w tej chwili o bardziej szczegółową analizę, ponieważ nie dysponujemy jeszcze danymi z poszczególnych dekanatów. Nieznane są także wyniki liczenia z innych diecezji.

A przecież trudno się powstrzymać od pytania: co się stało, że co siódmy uczestnik Eucharystii z roku 2011 nie przyszedł do kościoła w roku 2012?

Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Jednak jestem przekonany, że odpowiedź wskazująca jako przyczynę takiego stanu rzeczy wzmagającą się w Polsce antykościelną i antyklerykalną atmosferę jest niewystarczająca.

Wina leży także po naszej stronie, po stronie Kościoła. Nie przyciągamy do siebie.

Liczę na to, że wynik, który smuci i jednak szokuje, rozpocznie jakiś ożywczy proces.

Zaznaczę na koniec, że już dość dawno uleczyłem się z magii ‘wielkich liczb”. Wiem, że nie mają sensu pojęcia „mały Kościół” – „duży Kościół”. Kościół  jest tam, gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Imię Jezusa. Ale z jakiego powodu wierni odchodzą od praktyk? Czy tylko dlatego, że słabo wierzą?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • svatopluk
    17.02.2013 10:46
    Wydaje mi się że ludzie oczekują indywidualnego podejścia ze strony kościoła. Inne oczekiwania posiadają starsi ludzie a inne młodzież. Kościół musi to zauważyć i zareagować.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL