Nowy numer 48/2020 Archiwum

Podarowali 1800 litrów krwi

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi w parafii Ducha Św. i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu ma 15 lat.

– Krwiodawstwo jest jednym z najpiękniejszych sposobów wypowiedzenia miłości chrześcijańskiej – powiedział podczas Mszy św. w intencji krwiodawców ks. prał. Edward Bogaczewicz. 10 lutego Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy parafii pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu obchodził 15-lecie istnienia. 

To jedyny parafialny klub HDK działający w naszej diecezji. – W ciągu tych lat zebraliśmy ponad 1800 litrów krwi. Dokładną liczbę trudno ustalić, ponieważ nasi krwiodawcy oddawali krew także w innych miejscach w Polsce, a nie zawsze da się to udokumentować – poinformował Mieczysław Ferdzyn, prezes parafialnego HDK. Klub liczy obecnie ok. 40 członków i kilka razy w roku (4–5) organizuje akcje poboru krwi w domu parafialnym.

Podarowali 1800 litrów krwi   10 lutego w kędzierzyńskiej parafii darem życia podzieliło się ok. 30 osób Andrzej Kerner/GN – Kiedy w 1997 r., z okazji Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, biskupi polscy zaapelowali o dar krwi, szpiku kostnego oraz o deklaracje dawstwa organów do przeszczepów, postanowiliśmy odpowiedzieć na ten apel. Cieszę się, że po 15 latach krwiodawstwo jest w naszej parafii czymś normalnym – mówił ks. prał. E. Bogaczewicz. Klub parafialny zawiązał się 11 lutego 1998 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego.

Podczas Mszy św. krwiodawcy z Kędzierzyna-Koźla odmówili akt zawierzenia Matce Bożej, która wspólnie ze św. Maksymilianem Kolbe jest patronką klubu.  Prowadzona była także akcja poboru krwi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama