Nowy numer 44/2020 Archiwum

Poezja składów pudru

Spotkanie pt. „Poeta i normalność” z młodą artystką, Anną Czyrską zorganizowali w Opolu przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców.

Anna Czyrska urodziła się w Kędzierzynie-Koźlu, ale jej rodzice nie pochodzą ze Śląska. Mieszkała we Wrocławiu, niedawno przeprowadziła się do Opola.

Wiersze pisze, odkąd skończyła 7 lat, a jej debiutancka powieść „Level Empire” ukazała się niedawno dzięki wydawnictwu „Xlibris" w Stanach Zjednoczonych. Publikacja jest efektem jej podróży i studiów na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w Belgii i fascynacji książkami Carlosa Ruiza Zafona.

- Jestem dumna z tego, że udało mi się wydać tę książkę w USA. To było moje marzenie, nie było to łatwe, ale postanowiłam zaryzykować. Teraz pracuję nad drugą powieścią – przyznaje autorka.

Drukiem ukazał się też tomik poezji autorstwa Anny Czyrskiej. Jest w nim mowa o dążeniach człowieka, kryzysie w relacjach ludzi i problemach z odnalezieniem siebie. Nosi on intrygujący tytuł „Zero”. Słowo to pojawia się też w każdym tytule. Autorka podzieliła się z widzami historią powstania zbioru i jego okładki.

- To tomik bardzo egzystencjalny - przynajmniej tak opisują recenzenci - uśmiecha się artystka. I dodaje: -  Wcale nie chcę tworzyć wierszy, nie lubię czytać swojej poezji, nie szukam inspiracji. Momentami to jednak silniejsze ode mnie, czuję, że muszę przelać na papier to, co mi się nasuwa.

Pierwszymi krytykami jej twórczości są jej najbliższa przyjaciółka i członkowie rodziny. Po przeczytaniu kilku utworów wśród słuchaczy rozwinęła się dyskusja o tym, co przebija z przeczytanych słów, jakie pragnienia odzwierciedla.

- Ten tomik trzeba przeczytać od deski do deski, one tworzą pewną kompozycję całość. Traktowane wyrywkowo wypadają słabiej. Mi ta książka jest szczególnie bliska, bo jeden z wierszy jest dedykowany mnie - opowiada Romuald Kulik, także poeta.

- Ale to nie o mnie, nie ma w nich elementów autobiografii - zarzeka się autorka, czytając wybrane wiersze.

Młoda pisarka przygotowuje obecnie pracę magisterską na temat kobiet w Indiach, planuje też wyjazd do tego kraju na misje chce też założyć własne przedsiębiorstwo. W wolnym czasie uwielbia tańczyć. Interesuje ją kultura hipisów i punków. Uwielbia muzykę i czytanie książek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama