GN 32/2018 Archiwum

Toque de silencio to dotyk ciszy

Melodie sefardyjskich Żydów zabrzmiały w niedzielę, 3 marca najpierw w kościele parafialnym w Reńskiej Wsi, a potem w Długomiłowicach podczas koncertu muzyki żydowskiej.

Delikatny, ale silny solowy śpiew z towarzyszeniem dźwięków gitary i fletu wypełnił świątynię. Muzyka była pełna emocji, ale i nostalgii, tęsknoty za nowym Jeruzalem, ale i radości z obecności Boga i Jego miłosierdzia.

- Wybadaj mnie, Boże i poznaj me serce, doświadcz mnie i poznaj moje troski, i zobacz, czy nie podążam drogą nieprawości, a prowadź mnie drogą odwieczną… wznosili do Pana słowa psalmu Vanda i Jindřich Klapetkovi.

Psalmy przywodziły czasy biblijne, ale przez rzewną melodię przebijały chwilami żywsze nuty. Nie były to bowiem typowe dla Izraela melodie. Czesi wykonywali muzykę Żydów sefardyjskich, zamieszkujących niegdyś tereny Hiszpanii. Stąd nawet język, w jakim śpiewała wokalistka, był nieużywaną już mieszanką żydowskiego hiszpańskiego.

Vanda i Jindřich Klapetkovi taką muzykę wykonują już od dziesięciu lat, nadając jej nieco współcześniejsze brzmienie. W najbliższym czasie będą jeszcze koncertować w Nysie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma