Nowy numer 21/2018 Archiwum

Korona

Chodzi o dwa różne pojęcia. Korona jako królewski (arcykapłański) diadem – a więc symbol godności władcy. Korona jako wieniec oznaczający zwycięstwo w zawodach lub po prostu nagrodę.

Chodzi o dwa różne pojęcia. Korona jako królewski (arcykapłański) diadem – a więc symbol godności władcy. Korona jako wieniec oznaczający zwycięstwo w zawodach lub po prostu nagrodę. W pierwszym znaczeniu była to zwykle przepaska wykonana ze złota bądź innego cennego materiału. Samo złoto miało symboliczne znaczenie – trwałe i niezniszczalne przypominało o trwałości władzy. Ale także o całkowitym poświęceniu się króla (czy też arcykapłana) Bogu. Czasem zloty diadem był nakładany na ozdobne i wysokie nakrycie głowy dostojnika. Wspomina o tym księga Wyjścia w opisie konsekracji Aarona, brata Mojżesza na arcykapłana (29, 6). Wieńce będące nagrodą za zwycięstwo były splatane z liści i kwiatów. Nieraz miały postać bardziej girlandy niż tylko wieńca. W obchodach świątecznych były wyrazem radości i chwały oddawanej Bogu. W wizjach księgi Apokalipsy korony postaci zwanych Starcami (określenie godności) stają się narzędziem pokłonu składanego Bogu, gdy zdejmowane są z głów i rzucane przed Bogiem i Panem nazywanym wieloma tytułami Jego godności. Te wszystkie radosne i zaszczytne skojarzenia w okrutnej karykaturze zamienili żołnierze Piłata w koronę cierniową.

Otwórz: 1 Tes 2, 19n; 2 Tm 4, 6-8; Ap 4, 10n.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma