Nowy numer 33/2018 Archiwum

Egipt

Geograficznie to ten sam kraj, co i dziś. Północno-wschodni skrawek kontynentu afrykańskiego, na styku z Azją, nad Nilem i jego deltą.

Geograficznie to ten sam kraj, co i dziś. Północno-wschodni skrawek kontynentu afrykańskiego, na styku z Azją, nad Nilem i jego deltą. Nazwa kraju – Mişr – jest pochodzenia semickiego. Nazwa „Egipt” wywodzi się z jęz. greckiego. Zresztą – nazw było wiele, jako że historia Egiptu długa i barwna. Była to potęga starożytnego świata. W świadomości historycznej narodu żydowskiego było to miejsce niewoli, z której z Bożą pomocą wydostali się pod wodzą Mojżesza. Od tamtych wydarzeń do czasów Jezusa minęło prawie 1500 lat. Egipt z jednej strony, Asyria (okresami Babilon) z drugiej strony – to dwa mocarstwa pomiędzy którymi zawieszone były losy królestw Judy i Izraela. W Egipcie mieszkała spora ilość Żydów, tworzyli oni zwarte kolonie. Ożywiony był handel z Palestyną. Wykształceni Żydzi posługiwali się w Egipcie językiem greckim – do tego stopnia, że właśnie tam stał się potrzebny przekład ksiąg Pisma świętego na grekę. Dokonano tego w latach ok. 250 – 150 przed Chrystusem. Ucieczka Józefa z Maryją i Jezusem do Egiptu była wyborem naturalnego kierunku i celu. Stosunkowo blisko (karawany potrzebowały tygodnia do dwóch), z nadzieją, że wśród rodaków znajdą schronienie.

Otwórz: Mt 2, 13-15; Dz 7, 9-36.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma