Nowy numer 21/2018 Archiwum

Odpoczynek

Świętowanie jest odpoczynkiem – odpoczynek jest świętowaniem. A jedno i drugie przeżywane w wędrówce przez ziemię jest zapowiedzią nieba.

Pospolite słowo określające przerwę w pracy bądź w podróży stało się w Biblii nośnikiem także treści teologicznych. W liście do Hebrajczyków odnajdujemy cały wywód na ten temat. Autor łączy ideę odpoczynku z wejściem do ziemi obiecanej. Punktem wyjścia argumentacji jest historia drogi przez pustynię. Autor przytacza psalm 95., mówiący o buncie wędrujących pod wodzą Mojżesza Izraelitów. Tok wywodu kieruje myśl ku ostatecznemu spełnieniu się Bożej obietnicy. Tym spełnieniem jest odpoczynek w upragnionej ojczyźnie, nie dotychczasowej, lecz „lepszej..., to jest niebieskiej” (Hbr 11, 14nn). Z obietnicą ostatecznego odpoczynku wiąże się obyczaj zarówno żydowski, jak i chrześcijański – cotygodniowy, w rytmie siedmiu dni pielęgnowany świąteczny odpoczynek. I tutaj nakłada się na siebie rozumienie świętowania i odpoczynku. To nie są dwie różne sprawy. Świętowanie jest odpoczynkiem – odpoczynek jest świętowaniem. A jedno i drugie przeżywane w wędrówce przez ziemię jest zapowiedzią nieba. Istnieje jeszcze jedno miejsce w Nowym Testamencie, rzucające światło na nasz temat. To słowa Jezusa, który obiecuje odpoczynek (ukojenie) wszystkim, którzy do niego przychodzą.

Otwórz: Mt 11, 28-30; Hbr 3, 7-4, 11.


 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma