Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Poeta śląskiej ziemi

Poeta śląskiej ziemi przejdź do galerii

9 marca w podraciborskich Łubowicach obchodzono 225. rocznicę urodzin Josepha von Eichendorffa.

 
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na stary cmentarz w Łubowicach Anna Kwaśnicka/GN

Organizatorem uroczystości, które rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym Narodzenia NMP, było Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach.

Eucharystii, sprawowanej w języku niemieckim, przewodniczył abp Alfons Nossol, który w homilii nawiązał do religijnego wymiaru poezji Josepha von Eichendorffa.

– Relacja poezji do religii u Eichendorffa to coś bardzo naturalnego. Dla niego chrześcijaństwo było czymś obiektywnym, także czymś uczuciowym i ludowym. W Kościele znalazł swoją małą ojczyznę – mówił arcybiskup. – Eichendorff większość życia spędził poza Śląskiem, ale mimo to nie opuszczał Kościoła. W dzień powszedni, daleko od domu uczestniczył w Mszy św., tam też przypominał sobie swój dom rodzinny, Śląsk.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na stary cmentarz, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty.

Z kolei w sali bankietowej Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa odbyły się wykład Johanna Josepha Claßena „Współczesność romantyzmu”, akademia przygotowana przez uczniów szkoły w Grzegorzowicach, noszącej imię wybitnego poety pochodzącego z Łubowic, a także koncert muzyki klasycznej.

« ‹ 1 › »
225. rocznica urodzin Eichendorffa

WIARA.PL DODANE 09.03.2013 AKTUALIZACJA 11.03.2013

225. rocznica urodzin Eichendorffa

9 marca w Łubowicach obchodzono 225. rocznicę urodzin poety Josepha von Eichendorffa. Organizatorem obchodów, które rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym Narodzenia NMP, było Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Eucharystii, sprawowanej w języku niemieckim, przewodniczył abp Alfons Nossol. Zdjęcia: Anna Kwaśnicka/GN  
oceń artykuł Pobieranie..

ana

|

GOSC.PL

publikacja 09.03.2013 22:36

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP ALFONS NOSSOL
  • JOSEPH VON EICHENDORFF
  • ŁUBOWICE

Polecane w subskrypcji

  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • Są już po święceniach, a nadal mają wsparcie rodziców. Matki i ojcowie modlą się za „swoich” księży
    • Dzień Modlitw o Powołania
    • Przemysław Kucharczak
    Są już po święceniach, a nadal mają wsparcie rodziców. Matki i ojcowie modlą się za „swoich” księży
  • Na pożegnanie papieża Franciszka i z modlitwą o pokój na świecie. Na Białych Morzach w Krakowie zabrzmiała Symfonia Miłosierdzia
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Na pożegnanie papieża Franciszka i z modlitwą o pokój na świecie. Na Białych Morzach w Krakowie zabrzmiała Symfonia Miłosierdzia
  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X