Nowy numer 21/2018 Archiwum

Ekumenizm poprzez muzykę

Niewielki kościółek ewangelicko-augsburski w centrum Kędzierzyna-Koźla, w niedzielny wieczór 10 marca wypełnił się dźwiękami i wiernymi różnych wyznań.

W ewangelickiej świątyni zabrzmiały prawosławne utwory. Tego dnia wystąpił w niej Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pod dyrekcją Włodzimierza Wołosiuka.

- To będzie spotkanie wielu wyznań, wielu kultur – zapowiadała przed koncertem Hanna Białas z Miejskiego Ośrodka Kultury. I tak też było – w kościelnych ławkach zasiedli ewangelicy, prawosławni, katolicy. Połączyła ich miłość do pięknej muzyki.

Ponieważ goście z Warszawy nieco się spóźnili, najpierw ks. Stanisław Strach, proboszcz parafii prawosławnej w Kędzierzynie-Koźlu, opowiadał o prawosławiu w Polsce i wspólnych wątkach katolicko-prawosławnych w historii.

Później świątynię opanowały dźwięki. Wyśpiewywał je zarówno chór, jak i soliści. W muzycznej modlitwie, poprzez litanie, psalmy, modlitwy, pieśni najpiękniej realizował się ekumenizm. Swoją oryginalnością i pięknym brzmieniem zachwycił zebranych śpiew „Ojcze nasz” w języku cerkiewnosłowiańskim, tak inny od znanego na co dzień przez katolików, a tak bliski poprzez wiele znajomo brzmiących słów.

Warszawski chór w swoim repertuarze ma utwory muzyki cerkiewnej: greckiej, bułgarskiej, rumuńskiej, staroruskiej, jak również kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej: S. Smoleńskiego, D. Bortniańskiego, P. Dinewa i innych.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma