Nowy numer 21/2018 Archiwum

Misterium crucis

W najbliższą środę w Centralnej Bibliotece Caritas dr Marek Sikorski będzie mówił na temat barokowych malowideł w dawnym kościele bożogrobców w Nysie.

Bożogrobcy rezydowali w Nysie od średniowiecza do kasaty zakonów przez rząd pruski w roku 1810. Należał do nich barokowy kościół pw. św. św. Piotra i Pawła. Jego budowę rozpoczęto w roku 1719. Siedem lat później kościół był gotowy.

 - W latach 1730–1731 wykonano wystrój malarski kościoła, autorstwa znanych malarzy braci Feliksa Antoniego i Tomasza Krzysztofa Schefflerów, poświęcony historii i apoteozie Świętego Krzyża. Malowidła Schefflerów są największym skarbem sztuki barokowej w Nysie i jednym z unikatowych śląskich przykładów malowideł iluzjonistycznych na Śląsku poświęconych tematyce historii i kultu Krzyża Świętego. To nie przypadek, że w kościele bożogrobców znajdują się owe wielkie malowidła ścienne poświęcone Krzyżowi Świętemu. Duchowość bożogrobców koncentrowała się wokół kultu grobu Jezusa i Krzyża Świętego. Oni mieli największą wiedzę dotyczącą dziejów Krzyża Świętego i ich zasługą stało się rozpowszechnienie w Kościele tego kultu – wyjaśnia genezę malowideł dr Sikorski.

W najbliższą środę (20 marca) w Centralnej Bibliotece Caritas (Opole, ul. Szpitalna 7a) o godz. 16 dr M. Sikorski wygłosi wykład pt. „W kręgu historii i tajemnicy Krzyża Świętego. Barokowe malowidła w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie” Wstęp wolny.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma