Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kolory prawosławia

Ponad 200 fotografii zabiera widza w podróż opowiadającą o prawosławiu w Polsce. Wystawę można zwiedzać do 2 kwietnia w Muzeum w Nysie.

Wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, przygotowana w ramach międzynarodowego projektu OrthPhoto.net, prezentuje ponad 200 fotografii zebranych od 57 autorów. Zdjęcia opowiadają o Kościele prawosławnym w Polsce, widzianym obiektywem i sercem jednocześnie.

Chełm, Jabłeczna, Supraśl, Białystok to tylko kilka z wielu miejsc zapisanych na zdjęciach. Fotografie przedstawiają uroczystości religijne, pielgrzymki, śluby, chrzty, święcenia kapłańskie. Część wystawy stanowią portrety duchownych i wiernych, jak i krajobrazy, których centrum stanowią cerkwie, kapliczki i przydrożne krzyże. Blask świec, piękno ikon, unoszący się dym kadzidła.

– Zebraliśmy zdjęcia z 25 państw. Z 450 otrzymanych fotografii, do wydrukowania wybraliśmy 200. Pozostałe – prezentujemy w postaci pokazu slajdów. Chcemy w ten sposób pokazać skupioną wokół prawosławia społeczność wraz z jej specyfiką i kulturowym kolorytem – wyjaśniają pomysłodawcy wystawy, która prezentowana już była w różnych miastach w Polsce i zagranicą, a do 2 kwietnia znajduje się w Muzeum w Nysie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma