Nowy numer 03/2020 Archiwum

Jakich kazań chcemy słuchać?

Zapraszamy do rozmowy na ten temat.

W najbliższą sobotę, 23 marca, w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbędzie się ostatni z cyklu Wielkopostnych Wykładów Otwartych organizowanych przez Wydział Teologiczny UO.  Będzie to dyskusja „Jakich kazań chcielibyśmy słuchać, czyli wiara przepowiadana na ambonie”. Wezmą w niej udział: prof. Krystyna Czaja (Uniwersytet Opolski, poprzednia rektor UO), Anna Kałużna, (studentka nauk o rodzinie), ks. dr hab. Hubert Łysy (wykładowca homiletyki i proboszcz parafii Wrzoski k. Opola) oraz Andrzej Kerner (redaktor „Gościa Opolskiego”).

- Najważniejsza jest wierność Bogu i człowiekowi. Polega to na tym, co bardzo dobrze widać u papieża Franciszka, że temat, który wybieramy z tekstów zaproponowanych, musi być aktualny i pięknie przedstawiony. To jest wierność człowiekowi. Na problemy ludzkie odpowiadamy jednak nie po swojemu, ale Biblią. I to jest wierność Bogu - odpowiedział ks. Hubert Łysy „Gościowi Opolskiemu” na pytanie, co jest dla niego najważniejsze, kiedy głosi kazanie/homilię.

Ks. Łysy uważa, że konieczne jest urozmaicanie, ilustrowanie słownego przekazu kaznodziei. - Obecnie, w dobie mocno rozwiniętych środków przekazu, to jest bardzo ważna kwestia. Np. kiedy głosi się kazanie dzieciom, wizualizacja jest konieczna. Zresztą także dorośli coraz częściej potrzebują wizualizacji w czasie kazania. Dlaczego np. mówiąc o obrazie Rembrandta, mam go nie pokazać, tylko opisywać? - mówi ksiądz, zaznaczając, że zasad rządzących dobrymi kazaniami/ homiliami jest więcej.

Zapraszamy Czytelników do wyrażenia w komentarzach własnych opinii na temat „Jakich kazań chcielibyśmy słuchać?”. Redaktor „Gościa Opolskiego” w czasie dyskusji w Opolu przedstawi także głosy internautów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Robert
  23.03.2013 14:04
  Ostatnio słuchałem kazań ks. Piotra na REKOLEKCJACH w Krupskim Młynie. Dało się poznać - dobrze przygotowane, odwołujące się do Biblii, świętych, nauki kościoła, nauczania papieży, a pomiędzy to wplecione wątki i epizody z doświadczenia własnego życia; przykłady, które zapraszają, aby iść drogą wiary, drogą Ewangelii. Widać, że ma wypracowany warsztat kaznodziejski, homiletyczny; widać i słychać prostotę słów; poznać, że za tym stoi Duch św. Takich kaznodziejów nam potrzeba.
  doceń 10
 • kochana
  24.03.2013 17:24
  Na pewno nie czytanych z kartki na jednej
  linij melodyjnej.
  Dla mnie jest ważne by to były autentyczne,
  słowa wypływające z świadectwa życia danego
  kapłana.Łatwo wyczuć gdy ksiądz to spisał np. z internetu.Był kiedyś w mojej parafii kapłan który mówił krótkie kazania jednak b.głębokie.
  Były tak mówione że dawały nam do myślenia.
  tzn.mnie osobiście i wielu osobom z którymi
  rozmawiałam pozostawiały taki niedosyt który
  zmuszał do reflekcji.
  doceń 8
 • BM
  25.03.2013 22:08
  "W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich". (Mk 4, 33, 34). Jezus mówił posługując się przykładami, które były bliskie słuchaczom. Wielu księży tak robi.
  Ale jeśli ksiądz daje po sobie poznać to, że żyje Mszą a nie tylko ją odprawia to nawet nie głosząc kazania i tak powie wiele.
  doceń 5
 • Ksionc katolicki
  17.01.2020 13:56
  Biblii i Tradycji... Nie ma sola Scriptura proszę ks. Łysy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama