Już w sobotę, 23 marca o godz. 10, w „Domu Ojca” w Winowie k. Opola (przy ul. Prószkowskiej 12) rozpocznie się spotkanie z instruktorem Modelu Creightona. Jest to metoda obserwacji będąca podstawą naprotechnologii.
Pierwsze spotkanie jest otwarte, odbywa się w grupie jest bezpłatne. Zwykle przychodzą na nie pary. Oczywiście mogą przyjść same kobiety, jednak jeśli są w związkach małżeńskich, a tym bardziej jeśli starają się o poczęcie dziecka, to zachęca się do uczestnictwa oboje małżonków.
Przyjść mogą nie tylko pary starające się o dziecko, ale też osoby z problemami ginekologicznymi bądź chcące po prostu monitorować swój stan zdrowia.
- Model Creightona polega głównie na obserwacji. Ja jestem instruktorem, który uczy jak poprawnie odczytywać sygnały, które daje nam organizm i jak je zapisywać. Każda para dostaje materiały, kartę obserwacji. Po tym spotkaniu decydują, czy przystępuje do programu. Jeśli tak, kobieta zaczyna się obserwować, przy czy zakładamy, że mężczyzna powinien ją w tym wspierać, może np. wypełniać kartę – tłumaczy Agata Aniszczyk, instruktor z Fundacji Evangelium Vitae u sióstr boromeuszek we Wrocławiu.
Później następuje kilka spotkań indywidualnych z daną parą. Pierwsze dwa tygodnie później, żeby skorygować ew. błędy w opisywaniu, dać możliwość rozwiania wątpliwości. Kolejne są coraz rzadziej, raz na dwa, trzy miesiące, zależnie od potrzeb pary. Po kilku cyklach najczęściej widać już pierwsze nieprawidłowości, o ile takie występują. Wtedy można zgłosić się do lekarza.
Z karty tej specjalista endokrynolog bądź ginekolog bez problemu odczyta jak przebiega cykl, jakie jest krwawienie miesiączkowe, ile trwa faza przed- i poowulacyjna, jak wygląda śluz, jaka jest jego ilość i jakość. Widać też, czy były np. nawykowe poronienia. To są niezwykle istotne dane w diagnostyce, pozwalają zlecić konkretne badania.
- Zależnie od zainteresowania za jakiś czas może zrobimy następne spotkanie, dla kolejnej grupy. Chciałabym nawiązać dłuższą współpracę z ośrodkiem w Winowie. Wydaje się to być bardzo potrzebne, bo na Opolszczyźnie nie ma dziś ani jednego instruktora – mówi Agata Aniszczyk.
Ze względów organizacyjnych warto wcześniej umówić się telefonicznie dzwoniąc pod nr 697 782 456.