Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ich pierwsze kroszonki

W szkole podstawowej w Ściborzycach Wielkich pod okiem ks. Piotra Heroka dzieci poznawały tajniki zdobienia jaj techniką rytowniczą.

W niewielkich Ściborzycach Wielkich, położonych o rzut kamieniem od polsko-czeskiej granicy, do Szkoły Podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ściborzyc Wielkich „Ścibor” uczęszcza 26 dzieci ze Ściborzyc Wielkich i Rozumic. W piątkowe przedpołudnie, na zaproszenie ks. proboszcza Wojciecha Wąchały, ich gościem był ks. Piotr Herok, pochodzący z Malni wikariusz z raciborskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, który od 20 lat zajmuje się kroszonkarstwem.

Ks. Herok objaśniał dzieciom, jak przygotować jajko do zdobienia, uczył jak w praktyce posługiwać się nożykiem, a także omawiał charakterystyczne dla Śląska Opolskiego wzory, czyli motywy kwiatów i liści. W sprawnych dłoniach ks. Heroka piękna kroszonka powstaje w 40 minut. Ale i dzieci, które do takiego zdobienia jajek w większości zasiadły po raz pierwszy, również całkiem dobrze sobie radziły. – By opanować technikę potrzeba kilku lat praktyki – wyjaśnia ks. Herok i przyznaje, że dziś kroszonkarstwo traktuje jako hobby. – Czasem ktoś prosi mnie o przygotowanie kilku kroszonek, ale już nie robię ich tak wielu jak kiedyś – mówi.

Żeby kroszonka robiła wrażenie, jajko musi mieć białą skorupkę. Można ozdabiać wydmuszkę, a można też ugotowane jajko. – Najlepiej gotować je około 2 godzin, a do wody dodać odrobinę octu. To zmiękczy skorupkę i ułatwi nanoszenie wzorów – zdradza szczegóły ks. Piotr Herok, który jest w naszej diecezji jedynym księdzem należącym do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jajka zdobi techniką rytowniczą, której nauczył się w wieku 4 lat od swojej mamy. Kiedy chodził do podstawówki i gimnazjum 5-krotnie zwyciężył w Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki opolskie”, organizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma