Nowy numer 2/2021 Archiwum

Uczcili pamięć Jana Pawła II

Marsz, nocne pływanie, występy artystyczne oraz Msze św. – tak wierni starali się oddać hołd papieżowi Polakowi w ósmą rocznicę jego śmierci.

Uczcili pamięć Jana Pawła II   Uczestnicy Marszu Pamięci zatrzymywali się przy pomnikach papieża Polaka Archiwum prywatne Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem sportu, wypraw w góry i artystą. Stąd w taki właśnie sposób 2 kwietnia pragnęli uczcić rocznicę jego śmierci ci, ktorzy go pamietają.

We wtorek rano, mimo śniegu, z Głubczyc w kierunku Pietrowic wyruszył ósmy marsz pamięci im. Jana Pawła II, tym razem pod hasłem "Wierzę w Ciebie Boże Żywy". Wzięło w nim udział prawie 70 osób.

Tradycyjnie już maszerowali członkowie klubu biegacza, harcerze z głubczyckiego hufca im. bpa Adamiuka, młodzież i dorośli, zwłaszcza duża grupa z Roszowickiego Lasu, Głubczyc i z parafii Braciszów.

Choć od rana pięknie świeciło słońce, ze względu na zimową aurę uczestnicy nie pokonali 26,6 km (jeden za każdy rok pontyfikatu Jana Pawła II). Organizator zadecydował, by przejść tylko część trasy, do Dobieszowa.

Uczcili pamięć Jana Pawła II   W marszu wzięło udział sporo młodych, zwłaszcza ze szkół, którym patronuje Jan Paweł II Archiwum prywatne Tam podsumowano marsz Mszą św. w intencji rychłej kanonizacji papieża oraz za uczestników.

Wieczorem w Roszowickim Lesie uczniowie z miejscowej szkoły im. Jana Pawła II przygotowali po Mszy św. specjalny program artystyczny ku czci swojego patrona. Przypomniane zostały jego słowa, ale też jego droga z Wadowic do Rzymu.

Jeszcze później, o 21.00, w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się II Otwarty Memoriał Pływacki ku czci bł. Jana Pawła II i pamięci Zbigniewa Liskowicza. Zbigniew Liskowicz to zmarły kilka miesięcy temu trener kędzierzyńskich pływaków.

Sztafeta na krytej pływalni rozpoczęła się dokładnie w ósmą rocznicę śmierci papieża Polaka – 2 kwietnia o 21.37, a zakończyła się następnego dnia o 8.00 rano. W tym czasie 230 pływaków pokonało 17 379 długości basenu. Uczcili pamięć Jana Pawła II   Przez całą noc w Kędzierzynie-Koźlu trwała sztafeta pływacka upamiętniająca papieża Jana Pawła II oraz zmarłego niedawno trenera pływackiego Karina Grytz-Jurkowska/GN

– Naszym założeniem było, żeby przepłynąć 9665 długości basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat bł. Jana Pawła II. Udało się to już o 1.42 – mówi Ewa Hałambiec, jedna z organizatorek. – Jako pierwsze wystartowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną, płynąc samodzielnie, z asystą lub ze sprzętem pneumatycznym.

Sztafety zostały zorganizowane dzięki Olimpiadom Specjalnym. Imprezę wsparł Tomasz Wantuła, prezydent Kędzierzyna-Koźla oraz miejscowe organizacje i firmy, zaś honorowy patronat objął biskup opolski Andrzej Czaja.

To nie wszystkie wydarzenia związane z rocznicą śmierci Jana Pawła II. Część odbędzie się dopiero w najbliższą niedzielę.

Na przykład w Kędzierzynie Koźlu 7 kwietnia o 19.00 organizowany jest koncert muzyczny w wykonaniu artystów scen wrocławskich pt. „Odszedłeś, ale jesteś”. Wystąpią w nim Elżbieta Cabała – sopran, Dagmara Miller – mezzosopran i Rafał Żurakowski – tenor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama