Nowy numer 48/2020 Archiwum

Polecamy „Cristiadę’”!

Film można zobaczyć w dwóch kinach naszej diecezji jeszcze do 9 maja.

W kinach „Helios” w Opolu i w Kędzierzynie-Koźlu można jeszcze do 9 maja obejrzeć „Cristiadę”. Seanse w Opolu do 8 maja o 13.45, w sobotę i niedzielę dodatkowo o 10.15, a 9 maja - jeden seans o 11.45. Natomiast w Kędzierzynie do 8 maja seanse są o godz. 12.30 i 17.15, a 9 maja - o 13.00.

To piękny, wzruszający i dający wiele do myślenia film.

Jego fabuła przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, które w latach 1926 -1929 wstrząsnęło Meksykiem. Obsadzie „Cristiady” przewodzi Andy Garcia, odgrywający rolę generała  Gorostiety, wojskowego w stanie spoczynku, który przyglądając się z żoną (Eva Longoria) temu, jak Meksyk pogrąża się w brutalnej wojnie domowej, wzbrania się z początku przed zaangażowaniem w sprawę. Jednakże wkrótce staje się porywającym tłumy przywódcą, zdolnym do złożenia ofiary z własnego życia.

Zmienia bandę prześladowanych za wiarę, nieudolnych rebeliantów w bohaterów będących siłą, z którą trzeba się liczyć. Generał ma niewielkie szanse w walce z wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Plutarco Callesem (nazywanym „antychrystem”), ale ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły nastolatek imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą  narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na  sprawiedliwość.

Jedną ze sportretowanych w „Cristiadzie” postaci jest José Luis Sánchez del Río. W chwili śmierci w 1928 r. miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił swojego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową i zaprzeć się wiary, młodego cristero poddano torturom -zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu. Pytany przez oprawców, co mają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: „Niech żyje Chrystus Król! I że się spotkamy w niebie!”. José Luis Sánchez del Río został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2005 r.

Szczerze polecam!

Cristiada (2013) Oficjalny zwiastun
FTFilms1

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama