Nowy numer 4/2021 Archiwum

Odezwa przed święceniami kapłańskimi

- Godność kapłaństwa nie pochodzi od ludzi, ale jest zawsze darem Boga - napisał bp Andrzej Czaja.

"Działanie Ducha Świętego pośród nas sprawia, że są młodzi ludzie, którzy decydują się odważnie przyjąć wezwanie Chrystusa, by pójść za Nim i stać się głosicielami Jego Ewangelii, i być Jego świadkami" – napisał bp Andrzej Czaja w odezwie skierowanej do wiernych diecezji opolskiej.

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 18 maja, w katedrze opolskiej biskup ordynariusz udzieli święceń kapłańskich. Msza św. rozpocznie się o godz. 10, a święcenia przyjmie 11 diakonów, alumnów Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i absolwentów Wydziału Teologicznego UO:

 1. dk. Marcin Adamiec z parafii pw. św. Antoniego w Luboszycach;
 2. dk. Robert Józef z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zielinie–Kujawach;
 3. dk. Tomasz Koterba z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach;
 4. dk. Przemysław Król z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu;
 5. dk. Łukasz Libowski z parafii pw. Krzyża Świętego w Raciborzu–Studziennej;
 6. dk. Radosław Łacek z parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu;
 7. dk. Marcin Pilch z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach;
 8. dk. Mateusz Podkówka z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bliszczycach;
 9. dk. Kamil Ponikowski z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Op.;
 10. dk. Tomasz Wieliczko z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu;
 11. dk. Piotr Willner z parafii pw. Wszystkich Świętych w Raszowej.

„Święcenia prezbiteratu to wydarzenie, które dotyczy całej wspólnoty diecezjalnej, ponieważ nowo wyświęceni kapłani będą posłani do nas wszystkich dla umacniania nas w wierze. Kapłani są bowiem przewodnikami w pielgrzymce wiary, którą jest nasze życie” – napisał bp Czaja, zachęcając do modlitwy o nowe powołania do posługi kapłańskiej i do życia konsekrowanego. „Jestem przekonany, że Bóg i w dzisiejszych czasach hojnie obdarza młode ludzkie serca cennym darem powołania. Niestety, nie zawsze młodemu człowiekowi starcza odwagi do przezwyciężenia wewnętrznych lęków i nie zawsze może sobie poradzić z negatywnym nastawieniem otoczenia, aby pójść do seminarium czy obrać drogę życia zakonnego” – zauważa ordynariusz.

W odezwie, która zostanie odczytana w kościołach diecezji opolskiej w niedzielę 12 maja, bp Andrzej Czaja zapowiada, że podczas corocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców na Górę św. Anny, święcenia diakonatu przyjmie trzech mężczyzn z diecezji opolskiej, a także prosi o modlitwę w intencji bp. Pawła Stobrawy, który 14 maja będzie obchodził 10. rocznicę sakry biskupiej, a 20 maja – 40. rocznicę święceń kapłańskich, jak i w swojej intencji w 25. rocznicę święceń kapłańskich.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama