Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poświęcili ogień, wodę i lecznicze zioła

W przeddzień uroczystości odpustowych ku czci Narodzenia św. Jana Chrzciciela w parafii na raciborskim Ostrogu po raz pierwszy miały miejsce obchody Nocy Świętojańskiej.

– Nabożeństwo było doskonałą alternatywą dla źle pojmowanej nocy świętojańskiej jako kultu pogańskiego – podsumowuje ks. wikary Leszek Machulak.

Wieczorem, o 20.00, parafianie wraz z duszpasterzami zebrali się w kościele, gdzie wysłuchali wprowadzenia do obrzędów poświęcenia ognia, wody i ziół leczniczych. Później, śpiewając litanię do św. Jana Chrzciciela, wyszli na zewnątrz.

Najpierw poświęcony został stos sobótkowy. – Po rozdaniu poświęconego ognia – symbolu Chrystusa, na którego wskazywał i którego zapowiadał prorok Jan Chrzciciel, z figurą patrona naszego kościoła procesyjnie udaliśmy się nad brzeg Odry, obok Zamku Piastowskiego, by za wstawiennictwem św. Jana prosić o ochronę miasta Raciborza i naszej parafii przed kataklizmem powodzi i wszelkim niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą żywioł wody – opowiada ks. Leszek Machulak.

Podczas obchodów Nocy Świętojańskiej oprócz ognia i wody poświęcone zostały również wianki z ziół leczniczych. – Wianki mają pomagać w ochronie zdrowia duszy i ciała człowieka, a także swoją wonią przypominać o nieustannej obecności Boga pośród nas – wyjaśnia ks. Machulak.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama