Nowy numer 43/2020 Archiwum

Weź udział w Nocy Skarbów

Średniowieczne monety będzie można oglądać dziś wieczorem w Muzeum Śląska Opolskiego.

Już dziś w budynku przy ul. Muzealnej będzie "Noc Skarbów”, zorganizowana wspólnie przez muzeum i Narodowy Bank Polski w Opolu. Rozpocznie się o godz. 19.

Do godz. 23 będzie można podziwiać zbiory numizmatyczne muzeum, przygotowane przez Witolda Garbala, kustosza działu historycznego, oraz wziąć udział w inauguracji emisji serii monet "Historia Monety Poskiej”. Pierwszą z serii będzie srebrna moneta o nominale 5 zł z historycznym motywem denara Bolesława Chrobrego.

Wśród najstarszych numizmatów z kolekcji muzeum są m.in. denary Bolesława Krzywoustego, Władysława Wygnańca, Bolesława Kędzierzawego, dukaty gdańskie Władysława IV i Jana Kazimierza. Obejrzeć będzie można też całą serię brakteatów opolskich z XV w. oraz średniowieczne monety miejskie z Brzegu, Głogowa, Legnicy, Nysy, Świdnicy czy Wrocławia.

W programie jest także wykład Mateusza Woźniaka, dyrektora Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, pt. ”Najdawniejsze monety Polskie, czyli kłopoty z numizmatyką” oraz występ zespołu Silesian Brass Quartet.

Specjalnie dla dzieci będzie zabawa w poszukiwanie "intruza" w salach muzeum.

Wstęp wolny, wejście od ul. Muzealnej. Wystawa będzie dostępna do końca wakacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama