Nowy numer 04/2020 Archiwum

W duchu św. Hildegardy z Bingen

Modlili się, zbierali zioła, podglądali susły. Szukali harmonii z Bogiem i światem.

- Hildegarda z Bingen pokazała nam drogę o której Kościół jakby trochę zapomniał. Chodzi o ukochanie stworzenia i odkrycie szczególnej więzi stworzenia jakim jest człowiek z wszystkimi mniejszymi braćmi i siostrami, czyli z tym wszystkim co jest, co nas otacza według zamysłu Stwórcy. Bardzo często kiedy słyszymy „zioła” to myślimy: magia, jakieś stare babki a nie klasztory średniowieczne i  mądrość pustelników. Rozważając dzieło św. Hildegardy zobaczyłem potrzebę wzbudzenia takich rekolekcji, które przyprowadzą na nowo ludzi do innej wrażliwości w stosunku do stworzenia – tłumaczy ideę rekolekcji zatytułowanych „Herbarium” (zielnik) ks. Roman Hosz, twórca i szef ośrodka rekolekcyjnego „Heliosz” w Jasionie . Św. Hildegarda z Bingen, średniowieczna mistyczka i przeorysza benedyktyńska niecały rok temu została ogłoszona przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła.

W duchu św. Hildegardy z Bingen   Fragment tzw. murawy kserotermicznej na terenie rezerwatu Andrzej Kerner Uczestnicy „rekolekcji z ziołami” (nie tylko kobiety!)  modlili się liturgią godzin, uczestniczyli we Mszy św., mieli okazję do skorzystania z z sakramentu pojednania. Część warsztatową rekolekcji, które zakończą się w niedzielę 7 lipca, prowadzi Beata Wielgosik z Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”. Z zadziwiającym entuzjazmem i wiedzą wprowadzała ludzi, którzy przyjechali do „Heliosza” z różnych miejsc Śląska Górnego i Dolnego w świat leczniczych i trujących właściwości  ziół, krzewów i drzew. Poprowadziła ich m.in. do rezerwatu „Ligota Dolna” na terenie którego znajduje się wiele rzadkich gatunków roślin. –Cieszymy się, że tu możemy modlić się w spokoju, oderwać do chaosu codzienności, spotkać we wspólnocie wierzących -  podkreślają Agnieszka i Adam Rozmusowie z Rudy Śl.

Więcej na temat ziół, św. Hildegardy i życiu w harmonii ze światem stworzonym w jednym z najbliższych numerów „Gościa Opolskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama