Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zmarł ks. Ryszard Kijowski

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (5 sierpnia) w Chróścicach o godz. 10.30.

30 lipca, w 83 roku życia, zmarł ks. dr Ryszard Kijowski, wieloletni profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie.

Śp. ks. dr Ryszard Kijowski urodził się 6 marca 1931 r. w Chróścicach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1954 r. w Opolu. Po święceniach był wikariuszem w parafiach: Prudnik (1954-1955), Zabrze, św. Anny (1955-1957) i w Opolu, św. ap. Piotra i Pawła (1957-1959). W 1959 r. został mianowany proboszczem w Zalesiu Śląskim, a od 1972 r. pełnił posługę proboszcza w Rudnie. W latach 1977-1980 odbył studia specjalistyczne w Wiedniu, po czym został mianowany wykładowcą filozofii Boga, historii filozofii i filozofii przyrody w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. W 1990 r. wyjechał do pracy duszpasterskiej w Niemczech.

- Miłość do Chrystusa i do Kościoła zafascynowała go, kiedy (...) zdecydował się zostać kapłanem. Były to czasy, w których nie można było oczekiwać kariery w kapłaństwie. Czasy inwigilacji i ograniczania wszelkiej inicjatywy i pracy Kościoła. Ale dla ks. Ryszarda był to czas owocnej i urozmaiconej pracy duszpasterskiej  w Kościele. Łącząc duszpasterstwo z zamiłowaniem do nauki, ukończył specjalistyczne studia na Wydziale Teologicznym w Krakowie, z doktoratem z teologii. Kolejne studia, tym razem już bez obowiązków proboszcza, na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego, ukończył drugim już doktoratem z filozofii i rozpoczął nowy etap w swoim życiu jako profesor filozofii filii KUL-u w Opolu i seminarium duchownego w Nysie. (…). Kiedy przed 14 laty przeniósł się do RFN i powrócił do duszpasterstwa, nie opuściło go zamiłowanie do wysiłku umysłowego, do filozofii, do prawdy, czego wyrazem są nie tylko zawsze dobrze przygotowane kazania, lecz także okolicznościowe wykłady i publikacje - mówił ks. prof. Janusz Czerski w kazaniu podczas jubileuszu 50 –lecia święceń kapłańskich ks. Ryszarda Kijowskiego ( 22 czerwca 2004 r.)

Eksportacja odbędzie się w niedzielę (4 sierpnia) o godz. 17.00 w kościele pw. św. Jadwigi w Chróścicach. Pogrzeb tamże w poniedziałek (5 sierpnia) o godz. 10.30.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama