Nowy numer 2/2021 Archiwum

Integracja przez muzykę

Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych odbywają się już 13 raz, tym razem pod hasłem „Jesteśmy z Wami”.

Od rana na placu Wolności w Opolu działo się wiele. Reprezentanci osób niepełnosprawnych z Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola otrzymali z rąk prezydenta klucze do miasta.

Przy stoiskach, podczas „Jarmarku Niezwykłości” prezentowały się Domy Dziennego Pobytu, Warsztaty Terapii Zajęciowej i podobne placówki z różnych miejscowości, można było znaleźć ręcznie robione ozdoby – biżuterię, obrazki na ścianę, haftowane makatki, serwetki i wiele ciekawych drobiazgów.

Na scenie występowały kolejne grupy złożone zarówno z niepełnosprawnych jak i ich przyjaciół. Jedne, jak np. zespół Orfeo zaśpiewały i zagrały już po raz 13., inne dopiero debiutowały.

Pod sceną było miejsce na pokazy niepełnosprawnych w wyciskaniu ciężarów leżąc. 16-letni Patryk, ćwiczący od roku, wycisnął 60 kg, czyli dokładnie tyle ile sam waży. Jego starszy kolega, Filip, wprawdzie nie chodzi, ale podnosi sztangę ważącą ponad 100 kg.

Ponieważ pogoda dopisała, widzów było sporo. Przy okazji można było skorzystać z porad ekspertów, psychologa, dietetyka, policji, doradców zawodowych a także zrobić sobie badanie mammograficzne.

Pokazany był też sprzęt rehabilitacyjny oraz samochody przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Równolegle w Szkole Specjalnej nr 13 w Opolu odbywała się Spartakiada.

Po południu zainaugurowany został pierwszy z trzech koncertów "Tony zdrowia" Zagrali w nim opolscy lekarze z zespołów Blues Doktor, Reanimators oraz Nocne Granie. Więcej o kolejnych koncertach - na stronie: www.tonyzdrowia.pl

Prócz nich zagrały orkiestry, m. in. z Prószkowa, Zdzieszowic, Przysieczanki i wiele innych formacji.

W piątek,6 września, podczas dalszych obchodów  zostanie przedstawiony temat uzależnienia od alkoholu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama