Nowy numer 25/2018 Archiwum

Gaude Mater Polonia po raz dziesiąty!

Festiwal pamięci Wincentego z Kielczy rozpoczęty.

- Nie chce się wierzyć, a jednak spotykamy się po raz dziesiąty – powiedział witając słuchaczy ks. Jan Wypior, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Kielczy. Pomysłodawca i spiritus movens festiwalu, który w jubileuszowej edycji trafi nawet z koncertem do Krakowa – do bazyliki oo. Dominikanów. Tam Wincenty z Kielczy napisał swój przesławny hymn „Gaude Mater Polonia” – fragment oficjum na krakowską uroczystość kanonizacji św. Stanisława, biskupa.

Inauguracja festiwalu, którego program można zobaczyć tutaj, miała miejsce w niedzielę 8 września w kościele parafialnym w Kielczy. Tam na słuchaczy czekały dwa koncerty z przyjemnym, słodkim antraktem na placu kościelnym.

Festiwal rozpoczęła Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem kantora Roberta Pożarskiego, która wykonała fragmenty oficjum Wincentego z Kielczy o św. Stanisławie. Jak oni śpiewają można posłuchać tutaj

Benedicamus Domino alleluja
Schola Gregoriana Silesiensis
senacinimod
Intrygującej, szorstkiej, dynamicznej interpretacji średniowiecznego chorału – w której, o ile się nie mylę, słyszalne były wpływy Marcela Pérèsa, u którego w Paryżu studiował kantor R. Pożarski –  towarzyszyła prelekcja dr. Arkadiusza Barona o Wincentym z Kielczy.

Drugi koncert dała Orkiestra Kameralna Filharmonii Opolskiej pod dyr. Bartosza Żurakowskiego. W programie znalazła się muzyka Tadeusza Bairda i Feliksa Mendelssohna.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma