Nowy numer 2/2021 Archiwum

Abp Alfons Nossol odznaczony

Abp Alfons Nossol został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Abp Alfons Nossol został wyróżniony za wybitne zasługi i zaangażowanie w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan, za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej, naukowej i dydaktycznej. Odznaczenie emerytowanemu biskupowi opolskiemu abp. Nossolowi wręczył prezydent RP Bronisław Komorowski. Uroczystość miała miejsce na Zamku w Kamieniu Śląsku i była jednym z punktów wtorkowej wizyty prezydenta na Opolszczyźnie.

– To dla mnie jest źródło wielkiego wzruszenia i wielkiej radości, że mogłem tutaj, na Opolszczyźnie odznaczyć w imieniu całego narodu, tych, którzy włożyli wielki wkład pracy w proces pojednania, w proces budowania dobrych, cywilizacyjnych relacji – mówił prezydent Bronisław Komorowski.

– Wszyscy wiemy, że to nie tylko upływ czasu pozwolił na zwycięstwo dobra nad złem. Żyjemy w czasach, gdzie świadomie wiążemy porwane więzi z poprzednimi pokoleniami polskimi. Świadomie pracujemy na to, aby nasz świat był światem szacunku dla ludzi o odrębnych kulturach, często odrębnych językach, odrębnej przeszłości. Uczymy się współżycia, rozumienia się nawzajem, budowania wspólnie lepszej przyszłości. Dlatego jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji, że mogę dzisiaj podziękować w imieniu Polski arcybiskupowi Nossolowi i prof. Simonides za niezwykłe dzieło budowania lepszej przyszłości – podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent RP wręczył również Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski prof. Dorocie Simonides za wybitne osiągnięcia w badaniu i popularyzowaniu historii i kultury Śląska, za zasługi w działalności naukowej, społecznej i publicznej.

Ponadto Orderami Krzyża Niepodległości uhonorował kombatantów zasłużonych dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej: Dariusza Dybę, Romualda Markiewicza, Tadeusza Mroza oraz Henryka Syldorfa.

– Wszyscy dziś odznaczeni, poza jednym wyjątkiem, są tego odznaczenia godni i na nie zasłużyli. Moja niegodność jest motywowana pójściem za łaską powołania. Ja nie mam innego wyjścia, ja muszę się poświęcać, muszę przekazywać dalej dobro otrzymane z góry. Ale ci ludzie dzisiaj odznaczeni, ich heroizm, ich odwaga, ich ukochanie ojczyzny i wszystkich współobywateli, i budowanie pokoju wymagało wielu ofiar – mówił abp Alfons Nossol, dziękując prezydentowi za przyznane odznaczenia.

– Śląsk opolski jest krainą specyficzną. Mamy wiele oryginalnych i bardzo ważnych swoistości – przypominał arcybiskup, wymieniając m.in. mniejszość niemiecką, romską i ukraińską. – Staramy się iść za wzniosłą nauką Jana Pawła II o patriotyzmie, który nas pouczał, że patriotyzm musi być kształtem miłości, a nigdy nienawiści. Dlatego nasze ukochanie pokoju, ukochanie sąsiedztwa może mieć charakter egzemplaryczny. Kwestia dialogu jest na tej ziemi nieodzowna – wskazywał abp Nossol.

Abp Alfons Nossol odznaczony   – Dziękujemy, panie prezydencie, że usiłujecie w Warszawie uszanować też naszą swoistość – powiedział abp Alfons Nossol po otrzymaniu odznaczenia Anna Kwaśnicka /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama