Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Była i jest przykładem dla nauczycieli

Bp Andrzej Czaja poświęcił tablicę upamiętniającą s. Zofię Moroz FMM.

Od 14 października szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie noszą imię s. Zofii Moroz, franciszkanki misjonarki Maryi.

Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła Msza św. w domowej kaplicy. Przewodniczył jej bp Andrzej Czaja, który w homilii, nawiązując do odczytanej Ewangelii, przypominał, że nie będzie nam dany inny znak niż Jezus. – Nie da się poważnie myśleć o zbawieniu bez otwarcia się na Jezusa, bez wiary w Niego – przypominał biskup opolski, wskazując, że rzesza świętych i błogosławionych jest nam wzorem do naśladowania we wpatrywaniu się w Jezusa. – W tym szeregu trzeba postawić s. Zofię, która jest dobrym wzorem realizowania Ewangelii w życiu, czytania Jezusa – mówił bp Czaja.

Siostra Zofia Moroz, która w 1968 roku założyła w Kadłubie Szkołę Życia dla niepełnoprawnych intelektualnie uczniów, we wspomnieniach sióstr franciszkanek misjonarek Maryi, a także pracowników Domu Pomocy Społecznej i Zespołu Szkół Specjalnych w Kadłubie, zapisała się jako osoba, która nad każdym pochylała się z miłością.

Na pamiątkowej tablicy, którą na zakończenie uroczystości nadania imienia szkole, poświęcił bp Andrzej Czaja, zapisano: „Pamięci s. Zofii Moroz, Franciszkanki Misjonarki Maryi, pedagoga, harcerki, więźnia obozu Ravensbrück, dyrektora Domu Pomocy Społecznej, założycielki Szkoły Życia w Kadłubie”.

Jak zapisano w historii szkoły specjalnej w Kadłubie, impulsem do jej powstania było pytanie jednego z wychowanków DPS: „Dlaczego mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Kadłuba nie chodzą do szkoły?” S. Zofia Moroz, pomimo początkowych trudności, uzyskała w 1968 roku pozwolenie władz na otwarcie szkoły, która swoją działalność rozpoczęła od jednej klasy, jednego nauczyciela, starej tablicy i grupy chłopców.

Z czasem uczniów przybywało, konieczne stało się wybudowanie nowego gmachu, a oprócz szkoły podstawowej, uruchomiono również klasy przygotowujące do pracy.

Obecnie Zespół Szkół Specjalnych, którego dyrektorem od 1997 roku jest s. Jolanta Wojtaszak ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, to szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Do dyspozycji wychowanków są m.in.: sala gimnastyczna, sala doświadczania świata, sale lekcyjne i pracownie (techniczne, komputerowa, rowerowa, kuchnia szkolna), boisko oraz plac zabaw. W szkole jest prowadzona terapia logopedyczna. Uczniowie korzystają również z rehabilitacji ruchowej w gabinetach fizykoterapii. Działają tu koła sportowe, muzyczne, plastyczne i techniczne, w których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania.

Więcej o życiu s. Zofii Moroz w Gościu Opolskim nr 43/2013

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy