Nowy numer 25/2018 Archiwum

Władze PRL wobec Jana Pawła II

24 października gościem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana będzie dr Antoni Maziarz.

Niepokorny kleryk, aktywny biskup, skuteczny kardynał, kłopotliwy papież – czyli problemy władzy komunistycznej z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. Opowie o nich dr Antoni Maziarz, który będzie gościem spotkania organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

– Dla Karola Wojtyły – Jana Pawła II ojczyzna, naród, państwo stanowiły istotne wartości. Tymczasem niemal połowa jego życia (40 lat) przebiegła pod znakiem zniszczenia bądź ograniczenia suwerenności – podkreśla dr Antoni Maziarz. – Funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa niepokoiła aktywność duszpasterska ks. Wojtyły, szczególnie ta podejmowana wśród młodzieży i intelektualistów. Metropolita krakowski narażał się komunistom swym zaangażowaniem w budowę Kościoła na terenie Nowej Huty, udziałem w tworzeniu orędzia do biskupów niemieckich, a także upominaniem się o prawa polskich chrześcijan, wyrażanym w okresie obchodów milenijnych – wylicza dr Maziarz.

Konsternację we władzach państwowych wywołał wybór kard. Wojtyły na papieża. – Reżim na różne sposoby starał się minimalizować skutki oddziaływania papieża: posuwano się do prowokacji, gróźb, natomiast w wymiarze oficjalnym – wyciszania oddźwięku jego nauczania. Bezskutecznie. Ówczesny przekaz Jana Pawła II jest nadal aktualny, a działania organów PRL można uznać za symptomatyczne dla wskazania kierunków polityki względem Kościoła – podkreśla dr Antoni Maziarz, który na spotkaniu zatytułowanym „Karol Wojtyła /Jan Paweł II w polityce władz PRL” opowie o motywach działań organów PRL, podejmowanych metodach i ich skuteczności w konfrontacji z następcą św. Piotra.

Otwarte spotkanie odbędzie się w czwartek 24 października o 18.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Opolu (Plac Sebastiana 3).

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma