GN 42/2020 Archiwum

Malarz i teolog

Wystawa dzieł Jerzego Nowosielskiego od dzisiaj w Opolu. I to za darmo.

W piątek 25 października w Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jerzego Nowosielskiego pt. „Byty subtelne”. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Fundacją Nowosielskich z okazji obchodów 55-lecia GSW. Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów Fundacji oraz z prywatnej kolekcji Andrzeja Starmacha.

- Tytuł nawiązuje do tego etapu w życiu Jerzego Nowosielskiego, kiedy to po zakończeniu II wojny światowej, w świecie doświadczonym okrucieństwem, szukał swojego miejsca w wymiarze fizycznym i duchowym. Artysta - pomimo kilkuletniego okresu ateizmu w swoim życiu - głęboko odczuwał potrzebę metafizyki, duchowości, i poszukiwał jej w różnych sferach (…). W tym okresie powstały najcenniejsze płótna artysty: Bitwa o Addis Abebę, Zima w Rosji, Skrzydło Archanioła (prace te stanowią główną oś ideową wystawy w Opolu).  Konstruowanie obrazów zgodnie z geometrią ikon, a zarazem w duchu awangardowej abstrakcji stało się wkrótce potem charakterystyczną cechą, wyróżnikiem twórczości Nowosielskiego – zachęca do obejrzenia wystawy jej kuratorka Agnieszka Dela-Kropiowska. Trafnie sformułowany został również podtytuł wystawy „Malarz i teolog”.

Niezwykłe obrazy Nowosielskiego, który jest twórcą wielu polichromii w kościołach i cerkwiach, w opolskiej galerii zyskały dodatkowy walor dzięki wywierającemu mocne wrażenie sposobowi ekspozycji nawiązującemu do form malarskich stosowanych przez  twórcę. Tunel ciemności prowadzący do rozświetlonego obrazu „Tajemnica narzeczonych” jest niezwykle efektowny, ale na uważnego odbiorcę czekają w trakcie zwiedzania również inne gry z przestrzenią i światłem, zaaranżowane przez architektów wystawy Annę-Marię Karczmarską i Mikołaja Małka.

Wystawę można (i naprawdę warto!) oglądać do 24 listopada. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama