Nowy numer 43/2020 Archiwum

Słuchaj czterema uszami

Relacje są zabijane przez wysokie tempo życia i technizację - przestrzegał ks. Jerzy Dzierżanowski, kolejny gość Akademii Damsko-Męskiej.

Akademia Damsko-Męska to cykl prelekcji i dyskusji organizowanych w Opolu przez Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit od lutego 2011 roku. Spotkania kierowane są do młodzieży i młodych małżeństw, a podpowiadają, jak dobrze budować związki, jak poprawnie powinna wyglądać komunikacja w małżeństwie i rodzinie, jak wspólnie rozwiązywać problemy.

W poniedziałkowy wieczór, 28 października gościem dwunastej akademii był ks. dr Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia i twórca autorskiego kursu dla narzeczonych.

Ks. Jerzy Dzierżanowski mówił o komunikacji w narzeczeństwie, małżeństwie i rodzinie. – Nawet 70-80 proc. problemów, z jakimi ludzie przychodzili do mnie do poradni, to problemy z komunikacją, po kilku latach małżeństwa nie potrafili się z sobą dogadać – wskazywał ks. Dzierżanowski, podkreślając, że współcześnie największymi zagrożeniami dla relacji i porozumiewania się są: szalone tempo życia, w wyniku którego coraz mniej jest głębszego przeżywania, a coraz więcej powierzchowności, a także technizacja życia. – 30 smsów nie zastąpi jednej pięknej kartki – przestrzegał prelegent, podkreślając, że obecnie komunikujemy się często, ale powierzchownie, tymczasem bycie wysłuchanym jest ogromną przestrzenią budowania relacji.

Jak się okazało, każdy z nas fizycznie ma dwoje uszu, ale tak naprawdę słuchać drugiego człowieka możemy i powinniśmy aż czterema uszami. Ucho rzeczowe odbiera fakty, słyszy, o czym ktoś do nas mówi. Ucho apelowe potrafi usłyszeć, czego druga osoba od nas chce. Ucho drażliwe słyszy to, kim ja jestem dla drugiej osoby. Z kolei ucho terapeutyczne wczuwa się w to, co dzieje się z drugą osobą.

Spotkanie z ks. Jerzym Dzierżanowskim, zatytułowane „Kochać to znaczy rozmawiać”, było transmitowane na żywo w internecie. Dzięki ks. Marcinowi Cytryckiemu można je w całości obejrzeć:

Akademia Damsko - Męska (13), Kochać, to znaczy rozmawiać
Marcin Cytrycki

 

Jak zapowiedział ks. Eugeniusz Ploch, kolejne spotkanie w ramach akademii odbędzie się 16 grudnia o 20.00, również w "Łączniku" Politechniki Opolskiej.

"Gość Opolski" objął Akademię Damsko-Męską patronatem medialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama