Nowy numer 43/2020 Archiwum

Syberyjski promyk radości

Proboszcz z Krasnojarska i siostry z Aczyńska dziękują za pomoc przekazaną przez diecezjalną Caritas.

– Z oddalonego o 5700 kilometrów Krasnojarska nadeszły do Caritas Diecezji Opolskiej podziękowania za udzieloną pomoc – informuje Anna Spałka z opolskiej Caritas. Pomoc została przyrzeczona przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję w czasie jego wizyty duszpasterskiej w diecezji irkuckiej w czerwcu 2012 roku. W kolejnym miesiącu opolska Caritas przekazała 10 tysięcy euro na ręce o. Dariusza Białka, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Krasnojarsku.

O. Dariusz Białek przeznaczył pieniądze na programy „Лучик радости” i „Мир семьи”. Caritas otrzymała sprawozdania z realizacji obu projektów. – Ojciec Białek poinformował nas  także, że ogromny wkład opolskiej Caritas przyczynił się do „zajęcia przez parafię pierwszego miejsca w miejskim konkursie pomocy humanitarnej i otrzymania tytułu «Dobroczyńca roku» – informuje Anna Spałka.

Jak napisała s. Tatyana Ugajnova z Aczyńska, dzięki pomocy Caritas Diecezji Opolskiej pomoc w trudnych sytuacjach otrzymały 52 kobiety. – Raz w miesiącu spotykamy się indywidualnie z każdą z nich i przygotowujemy plan jej rozwoju indywidualnego – wyjaśnia s. s. Tatyana. – Kobiety próbują zmienić swoje nastawienie do rodziny, przywrócić stosunki z rodziną, starają się utrzymać relacje z mężem, rozumiejąc znaczenie jego zaangażowania i odpowiedzialności w wychowaniu dziecka. Jesteśmy bardzo dumni, że niektóre z naszych podopiecznych nie tylko uregulowały swój stosunek do prawa państwowego, ale również do Kościoła – wyjaśnia s. Tatyana.

W ramach drugiego projektu w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Aczyńsku 2 razy w miesiącu były prowadzone spotkania dla 25 dzieci z Aczyńska i okolicznych wiosek. – Uczymy dzieci utrzymywania porządku, zmywania naczyń, nakrywania do stołu i podawania posiłków. Ale przede wszystkim uczymy je chrześcijańskich zachowań w rodzinie i społeczeństwie, kulturalnych relacji, komunikacji w grupie. Robimy to za pomocą konwersacji, filmów o tematyce moralnej i duchowej, wystaw, teatru, uczestnictwa w praktykach religijnych – opisuje s. Tatyana. W ciągu roku dzieci m.in. przygotowały spektakl bożonarodzeniowy, uczestniczyły w zimowym i letnim festynie, spotkały się ze św. Mikołajem.

– Drodzy Przyjaciele z Caritas Diecezji Opolskiej, cieszymy się kiedy widzimy, że nasze wysiłki, dzięki waszej pomocy, przynoszą u dzieci rezultaty. W imieniu wolontariuszy i uczestników projektu serdecznie dziękujemy wam za bardzo istotne wsparcie dla naszego projektu – podkreśla s. Tatyana Ugajnova z Aczyńska.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama