Nowy numer 25/2018 Archiwum

Odrodzenie Polski w karykaturze

Gościem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana 12 listopada będzie dr Marek Białokur.

- Zdaniem niemieckiego znawcy i badacza dziejów karykatury Georga Ramsegera karykatura stanowi rodzaj magicznego zwierciadła, które odbija blichtr i polor wszystkich kłamstw, które wynaleźli ludzie, społeczeństwa i instytucje. Swoją popularność karykatura zawdzięcza przede wszystkim odwołaniu się do powszechnie zrozumiałych symboli jak brytyjski John Bull, amerykański Wuj Sam, francuska Marianna, niemiecki Michel będących przykładami narodowych personifikacji, czy najbardziej charakterystycznych cech wyglądu znanych postaci jak wzrost Napoleona Bonaparte, krótko przycięta broda Lenina oraz wąsy kojarzone z postaciami Hitlera, Stalina czy na polskim gruncie Piłsudskiego i Wałęsy - tłumaczy dr Marek Białokur z UO, który będzie gościem spotkania organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

- Także odzyskanie niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 roku znalazło swoje odzwierciedlenie w karykaturze. Dotyczy to zarówno polskich rysunków satyrycznych, jak i karykatur, które powstały w innych krajach - mówi dr Białokur, który wybór rysunków wraz z komentarzem zaprezentuje na spotkaniu w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana.

Prelekcja odbędzie się we wtorek 12 listopada o 18.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Opolu (Plac Sebastiana 3).

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma