GN 32/2018 Archiwum

Po drugiej stronie tęczy

Zmarłych opolskich twórców otoczyli modlitwą poezji.

W niedzielę 10 listopada w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha odbyło się spotkanie "Po drugiej stronie tęczy”, poświęcone pamięci zmarłych twórców związanych z Opolszczyzną. Hołd pamięci oddano przede wszystkim poetom. Swoich przyjaciół i kolegów wierszem wspominali m.in. Harry Duda, Walter Pyka, Edmund Borzemski, Jerzy Stasiewicz, Magdalena Wiącek czy Ewa Maj-Szczygielska.

– To spotkanie to nabożeństwo, podczas którego otaczamy zmarłych modlitwą poezji – mówił ks. Marek Trzeciak, proboszcz parafii "na Górce”.

Wybrzmiały utwory poświęcone Zygmuntowi Dmochowskiemu, który duszę kujawską znad Wisły doskonale łączył z duszą śląską znad Odry, Wiesławowi Malickiemu, Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej, Zbyszkowi Bednorzowi, a także zadedykowane prof. Damianowi Tomczykowi, Kazimierzowi Kowalskiemu czy Elżbiecie Piwek.

"Jeszcze się spotkamy pomiędzy wierszem a niebem” – te słowa z wiersza Magdaleny Wiącek oddają nadzieję ukrytą w większości utworów, nadzieję, że rozstanie z tymi, którzy już umarli, nie jest na zawsze.

Zaduszki poetyckie, zorganizowane przez Klub Związków Twórczych i Stowarzyszenie "A-Kwadrat", poprowadził Zdzisław Łęcki. Oprawę muzyczną przygotował zespół wokalno-instrumentalny z Korfantowa pod kierunkiem Zbigniewa Hermana.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma