Muzykologia to kierunek elitarny, ale myślę, że będzie się u nas rozwijał - mówił Remigiusz Pośpiech podczas konferencji, nawiązując do wieloletnich tradycji kształcenia muzycznego w regionie i w całej Polsce.
Spotkanie otworzył ks. Tadeusz Dola, dziekan WT UO. Karina Grytz-Jurkowska/ GN
W środę, 13 listopada miała miejsce po raz pierwszy konferencja pt. "Perspektywy edukacji muzycznej na uniwersytetach”. Uczestniczyli w niej dyrektorzy z podstawowych i średnich szkół muzycznych z regionu, m. in. z Opola, z Gliwic, z Lublińca i innych placówek.
Chodziło m. in. o to, by zapoznać ich z możliwościami, jakie daje kierunek muzykologiczny na Wydziale Teologii. Ponieważ działa on dopiero od trzech lat, więc nie jest rozpowszechniony na tyle, by każdy absolwent szkoły muzycznej wiedział, że ma możliwość studiować go w Opolu.
- Chodzi nam o nawiązanie kontaktów i integrację ze środowiskiem muzycznym. Skoro mamy działać wspólnie dla regionu i nawet są wytyczne ministerstwa, by uczelnie miały kontakt z regionem, stąd chcemy dotrzeć do środowiska muzycznego. Przy okazji staramy się pokazać, bo nie wszyscy wiedzą, czego tu uczymy, kogo przygotowujemy, więc warto, by ta informacja dotarła szczególnie do naszych potencjalnych studentów. Niekoniecznie ktoś musi iść na akademię muzyczną, może wybrać studia uniwersyteckie związane z muzyką. Prócz celów integracyjnego i informacyjnego liczę, że będzie to początek długofalowej współpracy ze szkołami muzycznymi, choćby w zakresie prelekcji naszych pracowników, prezentacji artystycznych wyróżniających się uczniów, wymiany doświadczeń. Skoro zajmujemy się muzyką na różnych poziomach, ta integracja jest bardzo potrzebna, wręcz konieczna – mówi Remigiusz Pośpiech, kierownik katedry Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Dyrektorzy szkół muzycznych i pracownicy opolskiej muzykologii zastanawiali się nad perspektywami rozwoju edukacji muzycznej w regionie. Karina Grytz-Jurkowska/ GN O tym, do jakiej pracy przygotowywani są absolwenci muzykologii opowiadał ks. Grzegorz Poźniak. Wskazywał, że nawiązując do dawniejszych tradycji w naszym regionie mogą oni pełnić funkcję animatora życia muzycznego w parafii jako muzycy kościelni, organiści, dyrygenci zespołów wokalnych i instrumentalnych czy też jako nauczyciele, pracownicy w instytucjach kultury albo też dziennikarze lub krytycy muzyczni.
W konferencji uczestniczyli prócz niego ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola, dziekan WT UO, prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech zaś o wykorzystaniu medialnej aktywności studentów muzykologii i ich współpracy z regionalnymi mediami opowiadał w imieniu ks. dra Piotra Tarlińskiego absolwent tego kierunku, ks. Piotr Kierpal.
Podczas dyskusji poruszany był zwłaszcza temat możliwości znalezienia miejsc pracy po ukończeniu edukacji muzycznej.
- Przyjechaliśmy, by posłuchać, jakie są perspektywy rozwoju muzykologii w Polsce, jakie są szanse naszych uczniów, czy widzą przyszłość w tym kierunku. Jest to kierunek dość trudny więc interesuje nas, co można po nim robić. Kilku absolwentów szkoły muzycznej, którą kieruję, ukończyło tutejszą szkołę organistowską i są aktualnie studentami muzykologii. Grają już w kościele, ale zobaczymy jaka przyszłość ich czeka – przyznaje Manfred Kudła, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej nr 2 z Kędzierzyna -Koźla.
Spotkanie zakończyło się koncertem studentów muzykologii w kościele akademicko-seminaryjnym i zwiedzaniem siedzib opolskiej muzykologii.