Nowy numer 2/2021 Archiwum

Uczcili pamięć "Śląskiej Samarytanki"

Nysanie w procesji ze świecami przeszli odcinkiem szlaku bł. Marii Luizy Merkert.

Nysanie przeszli ze świecami ulicami Nysy, odcinkiem szlaku bł. Marii Luizy Merkert, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, której wspomnienie przypadało 14 listopada. Wcześniej odprawiona została Msza św. w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w intencji kanonizacji nysanki. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nysy przygotowali dla chętnych świece z lampionami. Na lampionach oprócz wizerunku błogosławionej była także treść pieśni i rozważań. Siostry elżbietanki wręczyły każdemu uczestnikowi wieczornej procesji książeczkę z myślami i modlitwami św. Elżbiety Węgierskiej oraz bł. Marii Luizy Merkert.

Procesja przeszła od bazyliki na Rynek Solny, gdzie znajduje się Dom Macierzysty Sióstr Elżbietanek, zatrzymując się w miejscach związanych z życiem „Śląskiej Samarytanki”. Szlak pn. „Śladami Marii Luizy Merkert” został oficjalnie otwarty 25 września 2010 roku, a dzień pamięci o Marii Luizie Merkert wyznaczony został na  14 listopada każdego roku. Szlak oznakowany jest płytami z brązu z sekwencjami matki Marii Luizy.

Bł. Maria Merkert założyła w Nysie zgromadzenie zakonne, które poświęciło się wyłącznie pracy wśród chorych i opuszczonych. W ciągu 22 lat kierowania Zgromadzeniem Sióstr Świętej Elżbiety przygotowała do życia zakonnego, posługi chorym i najbardziej potrzebującym blisko 500 sióstr. Bł. Maria Merkert z Nysy była prekursorką opieki paliatywnej i hospicyjnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama