Nowy numer 24/2018 Archiwum

Uczcili pamięć "Śląskiej Samarytanki"

Nysanie w procesji ze świecami przeszli odcinkiem szlaku bł. Marii Luizy Merkert.

Nysanie przeszli ze świecami ulicami Nysy, odcinkiem szlaku bł. Marii Luizy Merkert, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, której wspomnienie przypadało 14 listopada. Wcześniej odprawiona została Msza św. w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w intencji kanonizacji nysanki. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Nysy przygotowali dla chętnych świece z lampionami. Na lampionach oprócz wizerunku błogosławionej była także treść pieśni i rozważań. Siostry elżbietanki wręczyły każdemu uczestnikowi wieczornej procesji książeczkę z myślami i modlitwami św. Elżbiety Węgierskiej oraz bł. Marii Luizy Merkert.

Procesja przeszła od bazyliki na Rynek Solny, gdzie znajduje się Dom Macierzysty Sióstr Elżbietanek, zatrzymując się w miejscach związanych z życiem „Śląskiej Samarytanki”. Szlak pn. „Śladami Marii Luizy Merkert” został oficjalnie otwarty 25 września 2010 roku, a dzień pamięci o Marii Luizie Merkert wyznaczony został na  14 listopada każdego roku. Szlak oznakowany jest płytami z brązu z sekwencjami matki Marii Luizy.

Bł. Maria Merkert założyła w Nysie zgromadzenie zakonne, które poświęciło się wyłącznie pracy wśród chorych i opuszczonych. W ciągu 22 lat kierowania Zgromadzeniem Sióstr Świętej Elżbiety przygotowała do życia zakonnego, posługi chorym i najbardziej potrzebującym blisko 500 sióstr. Bł. Maria Merkert z Nysy była prekursorką opieki paliatywnej i hospicyjnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma