Nowy numer 3/2021 Archiwum

Via Regia odświeżona

Jedną z gmin, przez którą przebiega opolski odcinek Szlaku św. Jakuba jest Tarnów Opolski. Uroczyste oznakowanie szlaku już w sobotę 23 listopada.

Szlak Via Regia prowadzący w województwie opolskim z Góry św. Anny, przez Kamień Śląski, Opole, Skorogoszcz do Brzegu oznakowany został żółtymi muszlami przez pasjonatów już w latach 2007-2008. Później był co jakiś czas przez nich odświeżany. Niemniej oznakowania nie były trwałe. Naklejki umieszczane na słupach i drzewach znikały, a oznakowania z kamieni były po prostu stawały się niewidoczne.

Tym razem na terenie gminy Tarnów Opolski wykorzystano wapienne kamienie z emblematem muszli.

Czterotonowy żółty kamień, będący drogowskazem, umieszczono w Kosorowicach. Tam też, w kościele parafialnym św. Jana Nepomucena, w sobotę 23 listopada odbędzie się uroczystość oznakowania szlaku. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 11.00. Później planowane jest przejście fragmentem szlaku Via Regia w kierunku Opola.

Na uroczystość zapraszają wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz, a także bp Andrzej Czaja, który do wiernych dekanatu Tarnów Opolski zwrócił się w specjalnej odezwie, odczytywanej w kościołach w niedzielę 17 listopada.

„Obecność sieci dróg św. Jakuba na terenie diecezji opolskiej przyczyni się z pewnością do uruchomienia nowych pokładów chrześcijańskiej pobożności, przede wszystkim jednak do ukazania życia człowieka jako homo viator, człowieka będącego w drodze” – napisał bp Andrzej Czaja, podkreślając, że diecezja opolska włącza się w tworzenie Dróg Jakubowach i tym samym w budowanie duchowości wynikającej z pielgrzymowania takimi drogami.

Przypomnijmy, że na Opolszczyźnie od 3 lat rozwija się pielgrzymowanie na nyskim odcinku Drogi św. Jakuba. Trwają też prace nad połączeniem drogi Via Regia z miastami położonymi na południe od niej, a więc Raciborzem, Głuchołazami, Prudnikiem i Głogówkiem tak, by te drogi wiodły dalej przez Opawę w kierunku Ołomuńca lub Pragi. Zadania tego podjęły się poszczególne samorządy oraz diecezja opolska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama