Nowy numer 2/2021 Archiwum

Studenci zapraszają

Zbliżają się 20. Dni Xaverianum. Znasz już program?

Patronem Jezuickiego Ośrodka Kultury i Formacji „Xaverianum”, który mieści się w Opolu przy ul. Czaplaka, jest św. Franciszek Ksawery. Żył w XVI wieku, pochodził z Xavier w kraju Basków. 15 sierpnia 1534 roku na Montmartre w kaplicy Męczenników wraz ze św. Ignacym Loyolą i bł. Piotrem Favre oraz czterema innymi towarzyszami złożył śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Głosił Ewangelię w Indiach i Japonii.

– Pozwolenie na budowę ośrodka otrzymaliśmy 3 grudnia, a więc w dzień św. Franciszka Ksawerego. Dlatego został on jego patronem – wyjaśnia o. Marcin Pietrasina, duszpasterz akademicki „Xaverianum”.

Zbliżają się 20. Dni Xaverianum. – Świętowanie zwieńczy Wielka Gala „Żar serca”, podczas której statuetkami zostaną uhonorowane osoby, które w swojej codzienności, w swoim otoczeniu służą innym, tak jak robił to św. Franciszek Ksawery – podkreśla o. Marcin Pietrasina. Każdego roku statuetki wręczane są w trzech kategoriach: student, osoba związana ze środowiskiem akademickim i osoba spoza środowiska akademickiego. Tegorocznych laureatów nagrody poznamy 3 grudnia o 19.00.

Świętowanie, do którego zapraszają studenci, rozpocznie się już w sobotę 23 listopada. Będą warsztaty hip-hopu, festiwal piosenki studenckiej „Nocne śpiewanie”, projekcja filmu „Odważni” czy występ kabaretu Hrabi. Wśród wielu propozycji jest również spektakl grupy „Spotkanie z poezją” pt. „Jeżeli Boga nie ma...” na podstawie wierszy Cz. Miłosza i W. Szymborskiej. Jest to grupa działająca w ramach „Xaverianum”, którą prowadzi Wojciech Machoń. Ich spektakle poetyckie cieszą się coraz większą popularnością.

Warto również wziąć udział w festiwalu piosenki studenckiej "Nocne śpiewanie", bo na najlepszych czekają 3 gitary.

Program 20. Dni Xaverianum:

23 listopada, godz. 16.00 – Warsztaty freestyle, pisania tekstów, DJ-owania. Informacje i zapisy – zobacz

24 listopada, godz. 20.00 – Msza św. akademicka; godz. 21.30 – Koncert Arkadio (wstęp wolny)

25 listopada, godz. 19.00 – Konferencja Arkadio „Rób to, co kochasz” (wstęp wolny)

26 listopada, godz. 20.00 – Msza św. akademicka; godz. 21.00 – Bal xaveriański

27 listopada, godz. 19.00 – Film „Odważni” (wstęp wolny)

28 listopada, godz. 19.00 – Festiwal piosenki studenckiej Nocne śpiewanie. Informacje i zapisy – zobacz

30 listopada, godz. 10.00 – Msza św. za śp. o. J. Czaplaka SJ, spotkanie absolwentów; godz. 19.00 – Kabaret Hrabi (bilety 20/30 zł)

1 grudnia, godz. 20.00 – Msza św. akademicka

2 grudnia, godz. 19.00 – Spektakl grupy „Spotkanie z poezją” pt. „Jeżeli Boga nie ma...” na podstawie wierszy Cz. Miłosza i W. Szymborskiej (wstęp wolny)

3 grudnia, godz. 19.00 – Gala „Żar Serca” i koncert zespołu Raz Dwa Trzy (bilety 20/30 zł)

Bilety dostępne w księgarni WAM przy ul. Czaplaka 1 oraz w Xaverianum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama