Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poświęcenie ikony

W parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu zainaugurowane zostały cotygodniowe nabożeństwa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pierwsze nabożeństwo odprawione zostało w środę 20 listopada. Ks. proboszcz Grzegorz Rencz, który przewodniczył modlitwie, poświęcił ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a wcześniej krótko przypomniał historię wizerunku, którego powstanie sięga XII wieku i okryte jest tajemnicą. – Za zgodą papieża Piusa IX obraz ten został koronowany w 1867 roku. Od tego też momentu zaczęło się nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znane dziś na całym świecie – przypominał ks. Grzegorz Rencz. – Maryja, która, można powiedzieć, patrzy prosto w oczy temu, kto spogląda na ten wizerunek, mówi: „Ciebie człowieku mogę wziąć w swoje ręce” – mówił ks. Rencz.

W kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu nabożeństwa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy będą odprawiane w środy o godz. 18.00. – Będziemy gromadzić się, aby za przyczyną Najświętszej Maryi Panny przedstawiać Bogu nasze błagania, aby również ofiarować nasze dziękczynienia, byśmy byli bardziej podobni do tego jednego z dziesięciu uzdrowionych trędowatych, który wrócił, by podziękować Jezusowi Chrystusowi – mówił ks. Grzegorz Rencz.

Ikona dla parafii powstała w pracowni ikonograficznej Huberta Kampy z Dąbrówki Łubiańskiej. Wykonana jest na desce o wymiarach 88 x 63 cm. Parafianie składali ofiary na jej powstanie, a także przed rozpoczęciem jej malowania spotkali się z ikonopisem, który opowiadał im o tradycji pisania ikon.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama