GN 32/2018 Archiwum

Spotkanie z pięknem jest ozdrowieńczym wstrząsem

Ks. Jerzy Kowolik na dzień św. Cecylii.

Ks. Jerzy Kowolik, wieloletni duszpasterz muzyków kościelnych, kompozytor, twórca wiejskiej orkiestry symfonicznej „Symfonia rusticana” w Naczęsławicach dzieli się z Czytelnikami „Gościa Opolskiego” kilkoma myślami na dzień św. Cecylii, patronki muzyki i muzyków kościelnych. Refleksje skierowane są głównie do muzyków kościelnych, ale dotyczą wszystkich wiernych, którzy uczestniczą w liturgii.

- Tam gdzie jest prawda i Bóg, występuje zawsze „nadwyżka piękna” (Benedykt XVI). Jako muzycy kościelni musimy zapytać się, czy dajemy wszystko z siebie, by ludzie uczestniczący w nabożeństwach czuli bardziej bliskość Boga!

W świecie zaczyna tryumfować kult brzydoty – brutalny i okrutny. Zakłamanie piękna, krzyk, hałas, kult banału wszystko to prowadzi do tzw. desakralizacji Kościoła. Muzyka jest istotnym elementem liturgii – dlatego jest zasadne pytanie o przygotowanie muzyka do świętych czynności przez modlitwę i posłuszeństwo Kościołowi, pytanie o wierność i miłość do Kościoła.

Spotkanie z pięknem jest zawsze ozdrowieńczym wstrząsem. Piękno wyrywa człowieka ze zobojętnienia, letargu. Czy praca muzyków kościelnych uskrzydla człowieka, pociąga go w górę? Czy otwiera nowe horyzonty? Jaka jest nasza miłość do ludzi w Kościele, obchodzących różne uroczystości – od chrztu po dzień żegnania się – czy jestem naprawdę bliski braciom i siostrom w Kościele pomagając im dziękować, przepraszać i rozradować się w Bogu.  Przez muzykę można wszystko uzyskać, można otwierać bramy nieba, ale można też człowieka wewnętrznie zniszczyć – snuje refleksję ks. Jerzy Kowolik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma